Kalejdoskop kobiecości – kobiety w literaturze dla dzieci
„Kobiety – wojowniczki, opiekunki, artystki, naukowczynie, księżniczki, wróżki… a to tylko garstka z całego kalejdoskopu kobiecych bohaterek, które możemy odnaleźć w literaturze dla dzieci. Dzisiaj przedstawiamy Wam te, które zainteresowały nas najbardziej.
Odkrywanie własnych możliwości i potencjału bywa często drogą wzlotów i upadków. Idąc tym niełatwym szlakiem niejeden raz pojawia się pokusa aby się poddać. To, co może być wsparciem to przykład – czyjaś historia, w której można się odnaleźć, zaczerpnąć siły by pójść dalej. Poniższe książki pełne są historii kobiet, które przemierzając własne szlaki i doświadczając tego, co trudne – odrabiały życiową lekcję. W wyrazie wdzięczności za kobiecą różnorodność i inspiracje sięgnijmy po te tytuły i spróbujmy z nich zabrać coś dla siebie.
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom
Sięgając po tę książkę nasza uwaga od razu kieruje się na warstwę ilustracyjną – przepiękne wydanie wprowadza nas w atmosferę baśniowości, tajemniczości. Zaraz potem jednak doświadczamy odmiennych wrażeń od tych, do których zwyczajowo przyzwyczailiśmy się sięgając po ten gatunek. Owszem, nadal czytamy o przygodach, wyzwaniach i niebezpieczeństwach – jednak tym razem główną rolę odgrywają kobiety. To siła ich cech, bardzo różnorodnych, wysuwa się na pierwszy plan przesądzając o losach poszczególnych historii i wydarzeń. Sięgając po tę książkę możemy poznać piętnaście baśni, pochodzących z różnych zakątków świata, które opowiadają o kobietach w sposób wyjątkowy – z zauważeniem tego, co w kobietach najpiękniejsze – są próbą przełamania utartych schematów. I nie chodzi tutaj wcale by pokazać, że kobiety są lepsze, mądrzejsze bardziej zdolne niż mężczyźni. To, co cenne to właśnie ten znak równości postawiony pomiędzy płciami. Jesteśmy równi, z osobistą godnością i wartością. Czy to nie wspaniały uniwersalny przekaz?
Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek
Czytając tytuł książki można się zastanawiać: czy to baśnie tylko dla dziewczynek? Myślę, że zdecydowanie nie. To baśnie dla dziewczynek i dla nich szczególnie ważne, ale to również historie o kobiecych postawach, o rolach jakie mogą przyjmować pozostając przy tym w zgodzie ze sobą. Warto by po historie sięgnęły dziewczynki, ponieważ baśnie pokazują jak wiele mądrości, odwagi, sprytu, inteligencji, empatii jest w każdej z bohaterek – to inspiracja by odnajdywać w sobie wszystkie te cechy i realizować je nawet w utartych i znanych rolach społecznych. Jednocześnie to dobra książka również dla chłopców ponieważ baśnie mają niezwykły dar przemawiania do ludzkiej wyobraźni, kształtowania sposobu patrzenia na świat – czy nie warto byłoby gdyby również i chłopcy widzieli w dziewczynkach równego kompana do zabaw i przygód? Dwanaście baśni, a każda ma w sobie uniwersalne przesłanie, a także przepiękną warstwę ilustracyjną. Czy przyjdzie zmierzyć ci się z olbrzymem, a może celem będzie wyruszenie na pomoc bliskiej osobie – cokolwiek cię spotka, masz w sobie siłę i mądrość, które będą cię prowadzić.”
Cały artykuł dostępny TUTAJ.