fbpx

Burego kundelka historia o miłości

Yuval Zommer, brytyjski ilustrator i twórca książek dla dzieci, absolwent londyńskiej Royal College of Art, ma już grono swoich miłośników w naszym kraju. Nic dziwnego – w jego książkach znaleźć można mądrze skrojone historie, ciekawie poprowadzone wątki o pozytywnym finale oraz przykuwającą oko szatę graficzną. W swojej twórczości Zommer przede wszystkim koncentruje się na przyrodzie w jej różnorodnych odcieniach, by pod postaciami zwierząt opowiadać o tym, co dotyczy nas, ludzi.

Bardzo dużo kości (wyd. Dwukropek, 2022) to opowiastka, w  której głównym bohaterem jest z miejsca wzbudzający sympatię pies. Mimo swojej otwartej i ciekawskiej natury psiak nie ma właściciela, żyje samotnie, bez smyczy, z dystansu przyglądając się okolicznym wypielęgnowanym czworonogom. Yuval Zommer z biglem portretuje zwierzęta domowe, psy rasowe, uczesane, eleganckie z humorem zestawiając je z zawadiackim kundelkiem o wiele mówiącym imieniu Kopciuch. Szarobury pies uwielbia bowiem kopać (choć czytelnicy lubujący się w tropieniu gier słownych dostrzegą w imieniu psa dużo więcej konotacji) i pewnego dnia odkrywa w ziemi najprawdziwszy skarb. Kości. BARDZO DUŻO KOŚCI.

Kopciuch ma dobre serce, natychmiast dzieli się więc nowiną z wytwornym towarzystwem z sąsiedztwa, na dźwięk słowa kości strach rasowych psów przed ubrudzeniem się czy nieodpowiednim zachowaniem pryska. W tym momencie autor dokonuje literackiej wolty i akcja zaczyna zmierzać w nowym kierunku, a dokładnie w stronę gabinetu pewnego uczonego paleontologa…

Ilustracje Zommera zachwycają różnorodnością faktur czy ciekawym zestawieniem form o tradycyjnym modelunku z tymi o zdecydowanie uproszczonej budowie. Cechą wyróżniającą twórczość brytyjskiego artysty są rozmaite efekty malarskie, szeroka i dopracowana gama barwna oraz wielość rozwiązań kompozycyjnych.

Bardzo dużo kości to nie tylko sympatyczna historyjka o odkryciu, które w niejednym małoletnim serduszku miłośnika dinozaurów wywoła poruszenie. W słowach opowiastki, między wersami, kryje się bardzo ważna wiadomość, jaką jest uniwersalna potrzeba miłości. Każdy z nas jej pragnie, każdy szuka bratniej duszy, przyjaciela, towarzysza zabaw oraz smutków. Nie jest dobrze być w życiu samemu.

Recenzja: Barbara Górecka / Dom Bajek

Powrót