fbpx

Świat jest pełen magii, jeśli się wie, gdzie jej szukać. Wywiad z Anniiną Mikamą.

– Obecnie najbardziej zaawansowana technologia jest tak trudna do zrozumienia, że przypomina magię! A zabawa magią jest zawsze niebezpieczna. Czasami po prostu naciskamy przyciski, nie rozumiejąc, co to może spowodować – mówi Anniina Mikama, autorka powieści Magik i złodziejka.

Mina, główna bohaterka książki, pragnie odkrywać świat. Dzięki książkom, które czytała jako dziecko, dużo wie o świecie, nawet o bardzo odległych miejscach. W dzisiejszych czasach jest dużo więcej możliwości poznania świata – samoloty, filmy, magazyny, Internet. Czy zatem książki są wciąż dobrym sposobem na odkrywanie świata?

Myślę, że na pewno tak! Niedawno podróżowałam w czasie i spędziłam kilka lat swojego życia w różnych częściach Europy w XIX wieku. Książki to nie tylko najszybszy samolot, ale także najlepszy wynaleziony do tej pory wehikuł czasu. Internet jest dla mnie również bardzo pomocny podczas szukania informacji do swoich powieści z tłem historycznym. Ale jeśli chcę sięgnąć głębiej, sięgnę po książkę, na przykład po wspomnienia wielkiego francuskiego maga Roberta-Houdina albo zebrane listy Chopina. Przenoszą nas natychmiast do ich czasów. Można się poczuć, jakby się szło z nimi ulicą, można zobaczyć, usłyszeć i poczuć wszystko to, co opisują, zacząć kochać to, co oni kochają. Jak ujął to astronom Carl Sagan w jednym z odcinków programu telewizyjnego Cosmos: „Pisanie jest chyba największym wynalazkiem ludzkim, łączącym ludzi, którzy nigdy się nie znali, mieszkańców odległych epok. Książki przełamują kajdany czasu. Książka jest dowodem tego, że ludzie potrafią czynić magię”.

Nawiasem mówiąc, w postaci Miny jest dużo mnie samej. Nigdy niczego nie ukradłam, ale w jej wieku też chciałam być poszukiwaczką przygód. Nie byłam gotowa wyjść z wygodnego domu na poszukiwanie przygód, ale nic mi nie przeszkadzało w podróżowaniu po Karaibach z piratami z Wyspy skarbów, po Afryce ze Stasiem i Nel z W pustyni i w puszczy, czy wylądować na Marsie z Johnem Carterem w Księżniczce Marsa. Każda książka to nowa przygoda!

PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD.

Powrót