„Baśnie dla nieustraszonych dziewczynek” budują wrażliwość młodych odbiorców
„W 2019 roku nakładem wydawnictwa Dwukropek ukazała się wspaniała książka Myriam Sayalero pt. Baśnie, których nie czytano dziewczynkom. Pisałam wtedy, jak bardzo cieszy mnie ta publikacja, w której postaciom żeńskim nie przeznaczono jedynie roli trofeum dla dzielnego mężczyzny lub wcielenia zła. Powtórzę więc raz jeszcze: choć sama jestem matką syna, cieszy mnie coraz bardziej widoczny trend w literaturze dziecięcej do prezentowania wyrazistych bohaterek kobiecych, do oddania w ich ręce siły sprawczej, do prezentowania kobiecej perspektywy – zarówno w opowieściach fikcyjnych, jak i tych odwołujących się do rzeczywistości (…)
W każdej z baśni odkryłam coś, co mnie urzekło lub poruszyło, ale moją ulubioną jest Dziewczynka i zimowe wiatry. To historia, w której przedłużająca się zima martwi wszystkich ludzi do tego stopnia, że chcą szukać pomocy u czarodzieja. Jednak mieszka on w niebezpiecznej i niedostępnej okolicy i nikt nie ma odwagi wyruszyć w drogę, poza jedną jedyną dziewczynką. Nieustraszona bohaterka stawia czoła przeciwnościom losu z determinacją, jaką znamy z historii o… chłopcach.
Baśniowy świat urzeka i kusi bogactwem znaczeń. Mimo że jest tu jasny, typowy dla tego typu opowieści podział na dobro i zło, są same w sobie interesujące, a dzięki kobiecym bohaterkom prezentują odmienny od utartego w szeroko rozpowszechnianych wydaniach baśni zbiór archetypów. Budują one wrażliwość młodych odbiorców, ale też utrwalają w nich świadomość kobiecej siły i pomysłowości. Posługują się pięknym, prostym językiem, a w każdej z nich narracja płynie w innym sobie właściwym rytmie.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/basnie-dla-nieustraszonych-dziewczynek/