fbpx

Bo każdy z nas ma w sobie Szpilkę…

„Postępowanie człowieka w dużej mierze zależy od tego, czego nauczono go w dzieciństwie. Dziecko dorastające w miłości w dorosłym życiu będzie się starało łagodnie rozwiązywać konflikty. Nakładem Wydawnictwa Dwukropek ukazała się Szpilka, powieść mądra, inspirująca i pokazująca, że chociaż każdy w sobie ma szpilkę, nie powinno się sprawiać przykrości innym.

Szpilka miał kolce wszędzie. Nawet na zadku. Czarny i złośliwy stworek bardzo się z tego cieszył, bo dzięki kolcom wszyscy trzymali się od niego z daleka. Ukończył najlepszą w kraju Szkołę Zła, gdzie poznał paskudne miny i uwierzył, że naprawdę jest okropnie zły. A ponieważ mieszkał samotnie w ciemnym, ponurym lesie, prędko stał się jeszcze gorszy. Wachlarz jego złośliwości był szeroki: wyrywał motylom skrzydła, sikorki zamykał w szklanych słoikach, kwiatom obrywał płatki, dokuczał ślimakom i wyśmiewał ropuchy. Z tej złości nawet jego cień zrobił się ciemniejszy. Aż nagle…

Dlaczego czarny, kolczasty, złośliwy Szpilka stał się gładziutki i różowiutki? Co stało się z jego kolcami? Jeżeli nie będzie mógł już straszyć, to jakie przyjemności w życiu mu zostały? Szkoda przecież jego nabytych oraz systematycznie ćwiczonych umiejętności! Zaspokajając ciekawość małego czytelnika, Ilaria Guarducci postawiła na drodze gładziutkiego oraz różowiutkiego Szpilki rozsądnego królika Bernarda. I całe szczęście, bowiem dopiero teraz Szpilka zrozumiał, że mimo braku kolców może robić mnóstwo ciekawych rzeczy – nawet grać w piłkę (i jej nie przekłuć). A kiedy znowu odrosły mu kolce… Mogłoby się wydawać, że wszystko wróci do normy, że będzie jak kiedyś. Jednak… po co komu to całe straszenie?

Mądra opowieść o złym stworku wcale nie jest… zła! Ukryte w niej przesłanie zachęca do budowania prawidłowych relacji, uczy dobrych zachowań, gani złość, pokazuje moc przyjaźni oraz ogromną wartość dobrych czynów. W opowieści dobro zwycięża, szlachetność zostaje nagrodzona, a wrogowie stają się przyjaciółmi. Wszystkie te prawdy łatwo przyjmie otwarty dziecięcy umysł, co bez wątpienia przyniesie same korzyści. Pouczający tekst uzupełniony został kolorowymi, sugestywnymi i wyraźnymi ilustracjami, których zabawna wymowa przykuwa uwagę i dodatkowo wzmacnia przekaz. Twarda okładka oraz duży format książeczki to jej dodatkowe atuty.

Publikacja Wydawnictwa Dwukropek spodoba się dzieciom młodszym (i dobrze, bo miłości trzeba uczyć się od najmłodszych lat), a dla rodziców będzie pomocą w kształtowaniu u swych pociech pozytywnych zachowań.”

Źr. Granice.pl, Danuta Szelejewska

 

Powrót