fbpx

„Buziaczki” – genialna i bardzo potrzebna książka

Buziaczki to książka, którą z ogromną przyjemnością objęłam patronatem. Naprawdę, jestem z niego bardzo dumna. To książka, która porusza ważny temat dotyczący chyba wszystkich dzieci (i sporej ilości dorosłych), a robi to w sposób mądry i pomysłowy. Jak się pewnie domyślacie, to książka o całowaniu. O tym, czy dziecko musi wszystkim dawać buziaczki, czy może odmówić, jeśli nie ma na to ochoty i czy nie będzie wtedy uznane za niegrzeczne.

Bohaterami książki jest rodzina Buziaków: mama Buziak, tata Buziak i mały Buziaczek. Buziaczek lubi się przytulać i całować swoich najbliższych. Czasem ktoś inny chce się tak z nim przywitać, a on ma na to ochotę i się zgadza, a czasem czuje się z tym dziwnie, wtedy się odsuwa i w ten sposób mówi NIE. Raz w przedszkolu przydarzyła mu się niemiła sytuacja. Dwie dziewczynki chciały go pocałować, on tego nie chciał, ale one i tak go w końcu pocałowały. Buziaczek czuł się upokorzony i smutny, bał się komukolwiek o tym powiedzieć, ale w końcu zaryzykował i wyznał wszystko mamie. Mama Buziak poszła z tym do nauczycielki, a ta wytłumaczyła wszystkim dzieciom, że nikogo nie można przytulać i całować na siłę. Buziaczek od razu poczuł się lepiej i teraz, jeśli nie chce kogoś przytulić lub pocałować, mówi NIE.

Genialna jest ta książka i bardzo potrzebna. Stanowczo 'mówi’, że NIE znaczy NIE, że trzeba słuchać dzieci i ich potrzeb i że nie można nikogo całować, przytulać i dotykać, jeśli ta osoba tego nie chce. Że dziecko może odmówić i nie musi się czuć z tego powodu źle. Ma ważny tekst, ale też wyjątkowo ładne i ciekawe ilustracje, które od razu przyciągają wzrok.

Ten temat jest mi szczególnie bliski, ponieważ już kilka razy zauważyłam, że od mojego syna oczekiwano buziaków, nawet gdy widział kogoś po raz pierwszy. Pamiętam, że gdy byłam dzieckiem, zawsze czułam się niekomfortowo, gdy musiałam 'obcałować’ wszystkie ciotki i teraz pilnuje, żeby Jaś nie czuł się podobnie. Ta książka na pewno nam w tym pomoże. Bardzo Wam ją polecam, to książka, która warto przeczytać z każdym dzieckiem.”

Recenzja: Mali czytelnicy

Zobacz książkęhttps://dwukropek.com.pl/ksiazki/buziaczki/

Fot. Mali czytelnicy

Powrót