fbpx

Co ty wiesz o nasionkach?

Sięgając po ten tytuł, aż chce się zapytać: „co ty wiesz o nasionkach?” Mają różne kształty i rozmiary, dają życie nowym roślinom, część z nich może służyć jako pożywienie, ale czy jest to materiał na książkę? Okazało się, że jest. I to na tyle wdzięczny, by nie można się było od lektury oderwać. Chyba jeszcze nie trzymałam w rękach książki, która w tak przyjemny sposób przekazywałaby wiedzę o pozornie nieciekawej dziedzinie.

Wiecie, czym jest karpologia?

I że kotewka orzech wodny służył ludziom do walki ze złodziejami, a gałka muszkatołowa została umieszczona na fladze Grenady? To tylko niektóre z wielu niesamowitych ciekawostek. W trakcie czytania Niesamowitych nasion spojrzeliśmy inaczej na świat, który nas otacza. Kuchnia stała się wielkim skarbcem pełnych przeróżnych nasion, których koniecznie trzeba było spróbować, mimo że wcześniej dziewczynki omijały je szerokim łukiem. Większości z nich nawet nie podejrzewały o bycie nasionami. Szukały, smakowały, odkrywały, ale nadal ziarna kukurydzy zajmują pierwsze miejsce na podium. Zastanawiamy się tylko nad tym, w jaki sposób tłoczy się olej z pestek malin lub truskawek.

Ewa Podleś tworzy niesamowite ilustracje, pełne kolorów i pozytywnej energii sprawiających, że dziecięce buzie uśmiechają się od ucha do ucha.

Mogłabym Wam zdradzić, czego jeszcze dowiecie się z lektury, ale najlepiej sami sprawdźcie. Nam towarzyszy na każdej mniejszej i większej wyprawie a kolekcja nasion niepokojąco rośnie. Pestki owoców, trawy, nasiona kwiatów, przyprawy i wiele, wiele innych.”

Marta Sikorska, Miastodzieci.pl

Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/niesamowite-nasionka/

Fot. Miasto dzieci

Powrót