fbpx

„Dokąd płynie moja kupa?” – fachowa wiedza i szczypta humoru

„Publikacja Małgorzaty Zawilskiej-Rospędek to wyjątkowa wycieczka po oczyszczalni, do której autorka zaprasza dzieci. Podczas niecodziennego spaceru wyjaśnia różnice między oczyszczaniem mechanicznym, chemicznym i biologicznym, opisuje jakie bakterie żyją w oczyszczalni niczym pracownicy, wspomina też o zagrożeniach. Na kolejnych stronach rozwiązuje również zagadkę zapachu, który czujemy przejeżdżając blisko pól, a co niektórych zaskoczy faktem, że pijemy wodę, która już kiedyś była u innych w brzuchu! Zdziwieni? Sięgnijcie po książkę, by dowiedzieć się jeszcze więcej. To kopalnia (a raczej oczyszczalnia) ciekawostek.

Autorka książki Dokąd płynie moja kupa? zajmuje się ochroną środowiska, projektuje też oczyszczalnie ścieków i prowadzi blog inzynierwzielonychokularach. Jej profesjonalizm widoczny jest w każdym zdaniu lektury. Lekko i przyjemnie, w prostych słowach, które trafią i do przedszkolaka i do dorosłego, opowiada o ekologii, odczarowując temat toaletowych nieczystości. Z humorem odpowiada na trudne, dziecięce pytania, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości, a swoją narracją potrafi tak zainteresować czytelnika, że od książki trudno się oderwać.

Co ważne, w publikacji nie zabrakło również cennych wskazówek dotyczących oszczędzania wody i jej ponownego wykorzystania. Dociekliwi znajdą też słowniczek trudniejszych pojęć takich jak skratki, koaguacja czy szara woda. A wszystko to ujęte w zabawnej oprawie graficznej wywołującej szeroki uśmiech na twarzy.

Książka, mimo że dotyczy mało przyjemnego tematu nieczystości, to inspirująca lektura ucząca szacunku do planety. Dzięki wielu mądrym przemyśleniom dostosowanym do wieku odbiorcy jest przewodnikiem, rozwijającym jego świadomość ekologiczną i ciekawość świata. Musicie ją mieć w domowych i szkolnych biblioteczkach.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Powrót