fbpx

„Ella i szantażysta” – zwariowana komedia pomyłek z kryminalną zagadką do rozwiązania

„Pierwsza część zabawnej, fińskiej serii Wydawnictwo Dwukropek, skierowanej do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Łączy w sobie zwariowaną komedię pomyłek z kryminalną zagadką do rozwiązania. Jej twórcą jest Timo Parvela – autor wielokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody im. Astrid Lindgren i przetłumaczony na ponad trzydzieści języków.
〰〰〰
Ella to pierwszoklasistka, której koledzy i koleżanki ze szkoły stanowią zgraną paczkę. Mają super wychowawcę, którego bardzo lubią. Jednak pewnego dnia ich nauczyciel zaczyna się dziwnie zachowywać. Jest bardzo rozkojarzony, wciąż się myli i zapomina zadać im pracę domową. Dzieci szybko kojarzą tę zmianę z tajemniczymi listami, które pan otrzymuje. I nie muszą długo myśleć, by dojść do wniosku, że ich nauczyciel padł ofiarą szantażysty. No bo cóż innego mogło być w tych listach? Poza tym, pan przyniósł do szkoły zieloną walizkę, w której na bank znajdował się okup! Ella i jej przyjaciele postanawiają uratować swojego nauczyciela. Rozpoczyna się dochodzenie, podczas którego dzieci próbują ustalić, kto jest szantażystą, gdzie zostanie przekazany okup i dlaczego właściwie ich pan ma kłopoty. A finał tej historii jest iście filmowy. Na pewno zaskoczy Wasze starszaki 🙂 Książka ma całe mnóstwo zabawnych dialogów i sytuacyjnego humoru. Wciąga i bawi. Mój ośmiolatek już czeka na drugą część.
〰〰〰
Ps. Mam tylko jedną jedyną uwagę – tekst wydrukowany jest niewielką czcionką szeryfową (z tymi charakterystycznymi „daszkami” nad literami), która dla mojego drugoklasisty okazała się za mało wyrazista. I chociaż robił podejście do samodzielnego jej przeczytania, to ostatecznie poprosił o pomoc. Jeśli Wasze dzieci nie są jeszcze świetnie rozczytane, miejcie to na uwadze.

Fot. Hubisiowo Joanna Mackiewicz

Powrót