fbpx

„Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu” – opowieść pełna magii

Wyobraźcie sobie, że możecie wziąć do ręki pióro ze szmaragdowym atramentem i zmienić fabułę najbardziej kultowych książek. Czy ocalilibyście jakiegoś ukochanego bohatera przed śmiercią? Nadalibyście odmiennych cech postaci, za którą nie przepadaliście? A może skorygowalibyście tylko jakąś drobną rzecz, np. kolor włosów lub dodalibyście atrybut pod postacią finezyjnego nakrycia głowy? Co jednak, jeżeli te zmiany zostałyby zapisane w każdym, istniejącym egzemplarzu tej książki? Co, jeśli jedna mała modyfikacja, mogłaby diametralnie wpłynąć na ludzi i jednocześnie cały świat? 

Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu jest pierwszą częścią serii autorki Kristen Perrin (na co wskazuje jedynka na grzbiecie oraz pewien, znaczący element na samym końcu ostatniego rozdziału). To doskonała wiadomość dla tych czytelników, którzy zdążyli już wciągnąć się w wartką fabułę opowiadaną z punktu widzenia tytułowej Ateny, zwanej Enną. Przepełnia mnie ogromna radość, że 2023 rok mogę rozpocząć od patronatu, który po brzegi stron wypełniony jest inspirującą oraz niezwykłą magią! Jest to książka oryginalna i traktująca czytelnika z odpowiednią powagą, a jednocześnie – przynosząca mnóstwo uciechy za sprawą fantastycznych bohaterów, otoczenia klasycznych lektur oraz tajemnicy, jaka płynie z czytania.

Dwunastoletnia Enna wiele czasu spędza w rodzinnej księgarni, umiejscowionej w londyńskiej dzielnicy Camden. Pewnego dnia sklep odwiedza nietypowy mężczyzna. Enna zwraca na niego uwagę nie tylko ze względu na oryginalny ubiór, ale także na fakt, że gość… pisze po najcenniejszym w księgarni egzemplarzu książki! Dziewczyna zanim zdąży jednak zareagować, staje się posiadaczką jego wizytówki. Mieniający się oraz przedziwny tekst na kartoniku jest zaproszeniem do wzięcia udziału w eliminacjach. Enna ma szansę dołączyć do Towarzystwa Szmaragdowego Atramentu. Bohaterka podchodzi do pierwszego zadania, ale szybko okazuje się, że… nie poradziła sobie z nim najlepiej. To bardzo nietypowe i jednocześnie ciekawe rozwiązanie fabularne, które zdecydowanie zwiększa wiarygodność całej historii. Enna jednak nie poddaje się. Przypadkowo dostrzega wcześniej poznanych uczestników eliminacji i niezauważona rusza ich tropem. 

Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu to opowieść pełna magii, która pozostawia dla czytelników serię ważnych przesłań. Oprócz tego, że wypełniona jest cytatami z kultowych książek, to sama jest zbiorem znaczących wątków, na długo zapadających odbiorcom w pamięci. Przykładem może być nie tylko kwestia związana z zaufaniem do przyjaciółki, poświęceniem dla rodziny czy troską o babcię. W książce istotny akcent zostaje położony na magię, jaka płynie z książek, a nie z samej możliwości wpływania na rzeczywistość.Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu jest doskonałym ukazaniem wewnętrznej walki dziewczyny między trudnymi wyborami, stawianiem siebie i swoich potrzeb na pierwszym miejscu, a jednoczesnym myśleniu o innych. To wartościowa lekcja moralności, zupełnie pozbawiona dydaktyzmu. Z przyjemnością polecam ją każdemu powyżej 9 roku życia i zaciekawiona czekam na kolejne tomy.”

Recenzja: Bajkochłonka

Fot. Bajkochłonka

Powrót