fbpx

Gdy o wszystkim decyduje… „Jeden dzień”

„Felek i Ula to współcześni nastolatkowie, na których na warszawskiej ulicy zapewne nikt nie zwróciłby uwagi. Rzecz w tym, że nie są to zwykłe dzieci – oboje kilkakrotnie już podróżowali w czasie, przyjaźnią się z bazyliszkiem (który w tej powieści przybiera czasem niespodziewane postaci), niezwykłe są również korzenie Uli. Dziewczynka stopniowo uczy się kontrolować zdolności, z którymi wiąże się jej pochodzenie. Równocześnie Ula nie chce jednak wybierać się w kolejną podróż w przeszłość, wie bowiem, że może to ściągnąć na nią poważne niebezpieczeństwo. Niestety, przeszłość nie zapomina o niej i wkrótce Ula wraz z Felkiem wyruszą na kolejną eskapadę – być może najbardziej niebezpieczną ze wszystkich dotychczasowych. Kluczowy w tej historii okaże się jeden dzień. Czwarty dzień powstania warszawskiego (…)

Jeden dzień łatwo mógłby stać się powieścią naprawdę trudną w odbiorze, a przez to „niestrawną” dla współczesnego młodego czytelnika. Na szczęście autorka historię i dramat równoważy elementami przygodowymi. Akcja toczy się tu naprawdę szybko, stawka jest wysoka, a niebezpieczeństwo czyhające na dzieci – jak najbardziej realne. Katarzyna Rygiel dba także o zwroty akcji i efekt zaskoczenia. Powieść czyta się więc błyskawicznie, a bliscy młodemu czytelnikowi bohaterowie oraz ich intencje, w pełni zrozumiałe dla odbiorcy sprawiają, że łatwo zaangażować się w tę historię.

Powieść Katarzyny Rygiel angażuje i porusza. Poszerza wiedzę, skłania do zainteresowania się historią Polski i Warszawy, zmusza do refleksji. Przypomina też o sprawach najważniejszych: o tym, że warto żyć tu i teraz, że należy cieszyć się obecnym dniem, zamiast pogrążać się w rozpamiętywaniu przeszłości. Pisarka podkreśla, że każdy ma prawo do błędów, warto jednak spróbować je dostrzec i starać się je naprawić. Wreszcie – mówi o tym, że w najtrudniejszych chwilach najlepszym pokrzepieniem może być obecność drugiego człowieka. To lekcja, którą warto przyswoić niezależnie od czasów, w jakich przyszło nam żyć.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Przeczytaj także WYWIAD Z AUTORKĄ, KATARZYNĄ RYGIEL.

Fot. Granice.pl

Powrót