fbpx

„Julia łapie za słówka”- książka, która mocno “dotyka” czytelnika

„Pomimo delikatnej, niewinnej grafiki, Julia łapie za słówka to książka, która mocno “dotyka” czytelnika. Razem z główną bohaterką – Julią, przechodzimy przez trudne doświadczenia, których Julia nie rozumie… Podobnie jak słów, które te doświadczenia opisują. A tych słów jest wiele! Od tych prostszych jak “wymówki” lub “samozaparcie” do tak poważnych jak “rozwód”…

Przyznam, że dawno nie czytałem książki o tak trudnej tematyce, ale to nie znaczy, że czytanie jej traumatyzuje – wręcz przeciwnie. Człowiek – szczególnie młody – wyposażony jest w mechanizmy obronne, które chronią go przed krzywdą. I wydaje się, że Julia próbuje wszystkie swoje doświadczenia oswoić, przetworzyć i zrozumieć. Wszystko to, co z perspektywy mnie – dorosłego człowieka – wydaje się zbyt trudne, w niej układa się w spójną całość, a smutek miesza się z radością w nierównych proporcjach – na korzyść tego drugiego.

I co najważniejsze – jakkolwiek banalnie by to brzmiało – “po burzy zawsze przychodzi słońce”. I tak samo jest w przypadku historii Julii”.

Recenzja: Tata Paweł, Czasdzieci.pl

Powrót