fbpx

Kolejna wycieczka do starożytnego Egiptu śladem Kota Faraona!

„Wakacje to dobry czas, by wybrać się w podróż. Co powiecie na wycieczkę do Starożytnego Egiptu śladem Kota Faraona i jego przyjaciół? Tak się składa, że w kwietniu ukazała się kolejna część detektywistycznej serii A. B. Greenfield, pt. Ra Wszechmocny. Pogromca krokodyli, zapewniająca całą lektykę emocji.

Ra to próżny kot, uwielbiający smaczne jedzenie, perfumy i wygodę. Jednak kiedy wymaga tego sytuacja, wciela się w Wielkiego Detektywa, pomagając ludziom rozwiązać zagadki. Po dwóch udanych śledztwach Ra marzy o chwili wytchnienia. Niestety na polecenie faraona musi zaopiekować się królewskimi dziećmi w czasie rejsu po pełnym krokodyli Nilu i wizyty w pałacu jednej z małżonek władcy. Na pozór proste zadanie zamienia się w kolejną zagadkę, kiedy znika Dedi, rozsądny spadkobierca faraona. Teorie mnożą się jak szalone. Czy Ra i jego przyjaciele będą w stanie znaleźć chłopca zanim będzie za późno?

Trzystustronicowa książka skierowana do dzieci szkolnych napisana jest lekkim językiem, pełnym żartu i odniesień do czasów starożytnych, dzięki czemu historię czyta się szybko. Lekturę uprzyjemniają również nietuzinkowi bohaterowie, dobrze znani wiernym czytelnikom. Każda postać wykreowana jest barwnie i intrygująco, ma inny charakter i wnosi do historii wiele świeżości. Kto pokochał zwierzęcych bohaterów za odwagę, pomysłowość i humor, nie rozczaruje się i tym razem. Nowi czytelnicy natomiast szybko odnajdą się w świecie Kota Faraona i polubią wzbudzających sympatię bohaterów.

Warto dodać, że autorka i tym razem wtrąciła kilka dydaktycznych wątków. Będzie o krokodylach, rybach, Sobku, dawnych łodziach i… aranżowanych małżeństwach. Nie sposób zapomnieć również o wydaniu książki. Twarda, kolorowa oprawa zachęca do sięgnięcia po publikację, a ilustracje, o które zadbała Sarah Horne, ożywiają bohaterów i umilają lekturę.

Są takie serie, w które dorośli angażują się równie mocno jak dzieci. Zabawne, nieco zawiłe, pełne niespodzianek i pomysłowych bohaterów. Do tej grupy należy seria o Ra Wszechmocnym. Zapewnijcie mu trochę uwagi i wspólnie z najmłodszymi sięgnijcie po książkę. Kot Faraona odwdzięczy Wam się piękną historią”.

Recenzja: Eliza Idczak, Miastodzieci.pl

Powrót