fbpx

„Komputer Sterna”- pełna zwrotów akcji przygoda, ale i ważne refleksje

„W swojej książce Komputer Sterna Robert M. Rynkowski tworzy swoistą mieszankę: przeplata wydarzenia z przeszłości z teraźniejszością, a wszystko to okrasza wizjami przyszłości. Opowieść o Abrahamie Sternie, jego życiu i wynalazkach jest przekazana w sposób jasny, zrozumiały i intrygujący. Podobnie jest z narracją dotyczącą przygód nastolatków. Tutaj jednak historia będzie czytelnikom zdecydowanie bliższa, bliższe będą opisane problemy i znane z codzienności sytuacje. Który bowiem z rodziców nie obawia się uzależnienia czy złego wpływu smartfonów na swoje dziecko? Jak często obserwujemy niewyspanych, zmęczonych, rozdrażnionych czy agresywnych nastolatków, którzy nie radzą sobie z frustracją spowodowaną atakami, bullyingiem czy internetową przemocą? Autor zastanawia się nad tym, dlaczego przedmiot, który miał służyć ludziom, przyczyniać się do ich rozwoju, pomagać w codziennej pracy, teraz staje się używką czy narzędziem ataku i agresji?

(…) Komputer Sterna to pełna przygód opowieść, która każe czytelnikowi zatrzymać się i zastanowić nad własnym postępowaniem. Czy na pewno muszę co kilka chwil przeglądać media społecznościowe? Czy oglądanie do późna w nocy odcinków kolejnego serialu korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie? Jednak to nie jedyne tematy, jakie pod rozwagę podsuwa czytelnikom autor. Robert M. Rynkowski pokazuje, jak mocno przytłoczeni nauką są nastolatkowie, przygotowujący się do zdania egzaminu ósmoklasisty. Jak wiele godzin spędzają nad podręcznikami, jak niewiele czasu zostaje młodym ludziom na aktywność fizyczną czy chociażby obcowanie z przyrodą.

Na uwagę zasługują również kreacje bohaterów. W przeciwieństwie do wielu publikacji kierowanych do młodych czytelników, w książce Roberta M. Rynkowskiego główne postaci nie są obdarzone nadprzyrodzonymi mocami, dzięki którym ratują świat przed zagładą. Kasia, Karol i Jolaka to zwyczajni nastolatkowie, z wieloma wadami i zaletami. Dzieci, które z jednego przedmiotu w szkole dostają lepsze, a z innego gorsze oceny. To, co ich wyróżnia, to nie wygląd, ale fakt, że przyjaźń jest dla nich najważniejsza.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkęhttps://dwukropek.com.pl/ksiazki/komputer-sterna/

Fot. Granice.pl

Powrót