fbpx

„Komputer Sterna” – solidna powieść przygodowa z wątkiem detektywistycznym

„Autor ponownie zaprasza nas na spotkanie z trojgiem charakterystycznych bohaterów. Każdy z nastolatków jest unikalny, co z jednej strony jest zaletą, ale wśród rówieśników ich indywidualność bywa powodem do kpin i szykan. Niejeden z czytelników odnajdzie w nich cząstkę siebie. Na szczęście Kasia, Jola i Karol mają siebie, a to dodaje im siły. Wątek tej przyjaźni, której dynamika zmienia się też w pierwsze, nieśmiałe uczucie, jest bardzo ładnie przez autora rozwijany i zdecydowanie jest atutem powieści. Robert R. Rynkowski pokazuje, ile znaczy wzajemne wsparcie i że razem można osiągnąć naprawdę wiele.

Oczywiście najważniejsza jest w tej powieści zagadka – pomysłowa, intrygująca, zbudowana z kilku innych zaskakujących zdarzeń. Młodzi bohaterowie niczym rasowi detektywi, za których przecież wcale się nie uważają, podążają za tropem, snują hipotezy, szukają dowodów. Czasem mają po prostu odrobinę szczęścia, częściej jednak wykorzystują swoje mocne strony, by zdobyć informacje i odpowiedzieć na pytania. A że sama zagadka jest wielowarstwowa, otrzymujemy naprawdę solidną powieść przygodową z wątkiem detektywistycznym, za którym podąża się z przyjemnością.

Na uwagę zasługuje fakt, że pisząc fikcyjną historię, Rynkowski lubi sięgać po wątki autentyczne, przybliżając tym samym młodym odbiorcom postaci historyczne czy mało znane naukowe ciekawostki. W pierwszej części dowiedzieć się można było co nieco o zegarach, tym razem czytelnicy – zapewne po raz pierwszy – usłyszą o Abrahamie Sternie, polskim Żydzie, mechaniku, zegarmistrzu, konstruktorze i wynalazcy. Być może w czasie lektury młodzież zajrzy do internetu, żeby skorzystać z jego nierozrywkowej funkcji 🙂 i poczytać więcej o tej arcyciekawej postaci.

(…) Napisana z lekkością i humorem, z wartką akcją i przemyślaną intrygą powiązaną z autentycznymi wydarzeniami, frapującą tajemnicą, a także wyrazistymi bohaterami, którzy na co dzień mierzą się z takimi samymi jak młodzi czytelnicy trudnościami. Mamy tu w tle przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, szkolne trudności, przyjaźń i kiełkujące uczucie. A wszystko to w bardzo przystępnej formie i powieści, od której nie można się oderwać. I wiecie… ja też nie mogłam się oderwać. Czy to znaczy, że powieść dostaje zaczytASowy certyfikat jakości? Jak najbardziej!”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/komputer-sterna/

Fot. Zaczytasy

Powrót