fbpx

Krew to życie!

„Krew to życie. Może brzmi to banalnie, ale naprawdę tak jest. Jeżeli przypadkiem zdarzy nam się odkryć, co mamy w środku ciała, czyli np. gdzieś się skaleczymy, to zawsze pocieknie nam krew. To taki pierwszy kontakt z własnym wnętrzem, dla wielu osób przerażający.

Czym jest krew? To przede wszystkim wszędobylski system transportu. To coś, co całych nas wypełnia, co w nas krąży, łączy ze sobą poszczególne części ciała i poszczególne systemy. To bicie serca. Krwi nie należy się bać. Ten lęk jest w dużej mierze lękiem przed naszą fizycznością.

Krew przenosi różne substancje po całym ciele. Najbardziej kojarzy nam się z transportowaniem tlenu i dwutlenku węgla. Zabiera tlen z płuc i dostarcza go do każdej komórki ciała. A z komórek zabiera z kolei dwutlenek węgla i transportuje go z powrotem do płuc, skąd go wydychamy. Nasze komórki potrzebują stałego dopływu tlenu, bez przerwy, dlatego krew musi krążyć stosunkowo szybko. Oprócz tlenu dostarcza też wszystkie substancje pokarmowe, które trafiają do niej z naszych jelit i później również są rozprowadzone po całym ciele.”

Dowiedz się więcej: https://portalzdrowiadziecka.pl/index.php/video/czym-jest-krew/
Zobacz książkęhttps://dwukropek.com.pl/ksiazki/krew/

Powrót