fbpx

„Kuku Król” – książki, które zaczarowują nasze dzieciństwo

„Jeśli chcecie swoim córkom i synom pokazywać niebanalne postaci literackie, to Kuku Król jest najlepszym przykładem takiej bohaterki. To dziewczynka z brodą – tak, właśnie – która każe siebie nazywać królem. Kontrowersyjne? Niezbyt poprawne politycznie? Być może. Ale na drodze burzliwych ustaleń z moimi znajomymi z Klubu Książki doszliśmy do wniosku, że nie każda postać literacka musi spełniać nasze oczekiwania.

Kuku Król jest dokładnie tym, kim jest. Nie wstydzi się tego. Nie przeprasza i nie oczekuje akceptacji. Co najważniejsze – nie jest bohaterką skrajnie równościowo-politycznie poprawną ani tradycyjną księżniczką. Czasami skacze niepowstrzymana z liny na linę, a czasami zaczesuje brodę w warkocz Roszpunki. To bardzo trafione, bo skłaniające do myślenia i nieoczywiste przedstawienie dziewczyńskiej postaci.

Wypada tylko zgodzić się z samym z Adamem Stowerem, że postaci takie jak Kuku Król zaczarowują nasze dzieciństwo. Nigdy nie wiemy, skąd przyszły – czy naprawdę przypłynęły Amazonką z aligatorami? Nigdy nie wiemy, kiedy znikną ani kiedy ponownie je spotkamy (…).

Sięgnęłam po Kuku Króla dla słodkiego wombata, a przepadłam w świecie szalonych przygód –  labiryntów i planów zasadzek. Warto było ruszyć w tę szaloną podróż z Kuku i Benkiem. Książeczka została wydana w małym formacie. Idealnym, aby wygodnie było czytać ją najmłodszym. Wydawnictwo Dwukropek zadbało o każdy szczegół od okładki po końcową wyklejkę, dlatego też dzielę się z Wami tą książką z prawdziwą przyjemnością. ”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkęhttps://dwukropek.com.pl/ksiazki/kuku-krol/

Fot. Bibliotekara blog

Powrót