fbpx

Ludzie, dzięki którym świat staje się lepszy

„My, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za dzieci. Jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy, za to, co mówimy, i za to, co myślimy. Czytając książkę o tych wszystkich ludziach, którzy niejako zaprosili mnie do swojego świata, miałam wrażenie spływającego na mnie ciepła i spokoju. Rzeczywistość, w której dzisiaj żyjemy, nie zawsze jest różowa. Ale takie osoby są promykami, które pokazują, że można. Choć nie zawsze to jest łatwe, warto podążać za swoimi marzeniami i dzielić się tym, co mamy dobrego w serduchu, z innymi, z najmłodszymi, z osobami, które są słabsze i które mają mniej możliwości.

Kogo spotkamy wśród Wielkich przyjaciół dzieci? Oczywiście, nie wszystkich, którzy dostali Order Uśmiechu, ale i tak zebrało nam się zacne grono. Jest tu Kuba Błaszczykowski, Wanda Błeńska, Papcio Chmiel, Anna Dymna, Janusz Korczak, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, Zbigniew Religa, a nawet Oprah Winfrey oraz Sylwia – królowa Szwecji. Są osoby, które mogą więcej i mają tego świadomość. Świetnym przykładem jest właśnie królowa Sylwia, która nie wywodzi się z żadnej arystokratycznej rodziny, ale jest ukochaną, znaną i podziwianą postacią z rodziny królewskiej. Los osób potrzebujących bardzo leży jej na sercu, szczególnie bliskie są jej dzieci (…)

Myślę, że ta książka powinna trafić do szkół. Poza tym warto ją czytać przy różnych okazjach. Jeśli macie dzieci, które nie mają celu czy pasji albo potrzebują autorytetu, warto zapoznać je z tą lekturą. Będzie okazja do porozmawiania z dziećmi o tym, jak być dobrym, mądrym, odpowiedzialnym człowiekiem i jak być osobą, która widzi trochę więcej niż czubek własnego nosa i jest w stanie poświęcić wiele dla innych. Niekiedy możemy poświęcić swój czas. Innym razem pieniądze, umiejętności albo wrażliwość. To mogą być różne rzeczy. My sami musimy znaleźć to coś w sobie. I jeszcze ciekawostka na koniec: czy wiecie, że  jak się dostaje Order Uśmiechu, to trzeba wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i potem się uśmiechnąć?”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ I OBEJRZYJ TEŻ FILMOWĄ WERSJĘ:

Powrót