fbpx

Miejscy Szpiedzy nie zwalniają tempa!

„Miejscy Szpiedzy nie zwalniają tempa. W kolejnej odsłonie serii James Ponti tworzy prawdziwie szpiegowską atmosferę, rodem z filmów o Jamesie Bondzie. Razem z bohaterami książki odwiedzimy Moskwę i Pekin, a walka toczyć się będzie o to, kto przejmie i wykorzysta głowice nuklearne.

Grupa nastolatków, działająca pod przykrywką dla MI6 jako Miejscy Szpiedzy, ma kolejną misję do wykonania. Okazuje się, że brytyjski miliarder, Reg Banks, powiązany jest z grupą terrorystyczną Umbra. W porozumieniu i z pomocą Umbry Reg planuje przechwycić koreańskiego naukowca, specjalistę od broni nuklearnej. Stawka i ryzyko są bardzo wysokie. MI6 i Miejscy Szpiedzy planują akcję na niewyobrażalnym dotąd poziomie, dzielą się na podgrupy i podejmują się skomplikowanych zadań. A wszystko to rozgrywa się na tle wielkiego turnieju szachowego, w którym udział bierze jeden z nastoletnich szpiegów, Paris.

Zakazane Miasto to trzeci tom serii Miejscy Szpiedzy. Przyznać należy, że akcja książki do złudzenia przypomina popularne filmy z Agentem 007. Mamy bowiem rosyjskich przestępców, Ministerstwo Bezpieczeństwa Chin, a do tego rząd Korei Północnej. Jest w powieści zagrożenie nuklearne, są spektakularne pościgi i ucieczki. Akcja powieści pędzi w zatrważającym tempie. Wrażenie to zwiększa dodatkowo wielowątkowość całej historii – wszak młodzi szpiedzy podzieleni są na działające w różnych miejscach i zajmujące się różnymi elementami planu grupy.

Fot. Granice.pl

James Ponti rewelacyjnie opisał także miejsca akcji. Świetnie spisał się, ukazując Moskwę i jej znane na całym świecie zabytki: Teatr Bolszoj, Sobór Wasyla Błogosławionego czy też Galerię Tretiakowską. Z kolei w Pekinie autor zabiera czytelnika do Zakazanego Miasta, pokazuje imponujące pałace i budowle, a całość uzupełnia partia szachów na Mutianyu, pekińskim odcinku Muru Chińskiego.

W trzecim tomie Miejskich Szpiegów obserwujemy także relacje między poszczególnymi członkami zespołu oraz ich dorosłymi opiekunami: Monty i Matką. Wiemy z poprzedniego tomu, że nastolatki zostały adoptowane przez swoich opiekunów i teraz powoli przyzwyczajają się do bycia prawdziwą rodziną. Zauważamy ogromne zaangażowanie, jakie każdy wkłada w budowanie wspólnoty, ale dostrzegamy też drobne problemy i sprzeczki, zdarzające się przecież w każdej rodzinie.

Zakazane Miasto to rewelacyjna, wciągająca od pierwszej strony książka, która usatysfakcjonuje miłośników powieści szpiegowskich i przygodowych. Lektura dostarcza sporo rozrywki, ale wymaga też od czytelnika koncentracji. Wszak liczne zwroty akcji, sekrety i szyfry mocno komplikują pracę Miejskich Szpiegów, a czytelnika często prowadzą na manowce. Język powieści jest przystępny. Po lekturze fani cyklu z niecierpliwością czekać będą na kolejne tomy tej zaskakującej serii”.

Recenzja: Granice.pl

Powrót