fbpx

„Podejrzany ołówek”, czyli nie zadzieraj z bibliotekarzem! ;-)

„Nowy semestr w Szkole Świętej Rity dla Energicznych Dziewcząt przynosi wiele zmian. Już pierwszy poranny apel zwiastuje, że niekoniecznie będą to zmiany na plus, a przynajmniej nie dla części szkolnej społeczności. A wszystko to z powodu zmian w gronie pedagogicznym – począwszy od panny Woolley, która zastępuje na stanowisku dyrektorki pannę Bagley. Do kadry dołączają również nowe nauczycielki fizyki, plastyki oraz języka francuskiego. I w tym momencie kończą się zmiany, a rozpoczyna … rewolucja!!! Panna Woolley wprowadza bowiem nowe zasady funkcjonowania szkoły oparte nie – jak do tej pory – o posłuszeństwo i dyscyplinę, a o wolność i umiejętność wyrażania samego siebie (…)

Dave Shelton tworzy powieści, które doskonale wpisują się w te oczekiwania. Przy lekturze jego książek nie chwili na złapanie oddechu, a co dopiero na nudę! Twierdzę więc, że Podejrzany ołówek to nie tylko „zwykła” powieść dla dzieci, lecz naprawdę rasowy kryminał – z szaleńczym tempem, ze skomplikowaną fabułą opartą na ciekawej zagadce logicznej, pełny niespodziewanych zwrotów akcji i z zestawem arcyinteresujących postaci.

To książka-pułapka, taka, która pierwszym rozdziałem łapie czytelnika za fraki, drugim – zasysa i wciąga w sam środek wydarzeń, a przez wszystkie kolejne trzyma i nie puszcza ani na moment. Wszystko to oczywiście podane w przyjaznej, dostosowanej do wieku formie i okraszone sporą dawką abstrakcyjnego humoru.

Po lekturze pierwszej części cyklu stwierdziłam, że to doskonała propozycja na rodzinne głośne czytanie, a Podejrzany ołówek tylko utwierdził mnie w tym przekonaniu. Tutaj dodatkowym atutem jest również wspomniana wyżej skomplikowana zagadka. Prawdziwy logiczny rarytas! Oczami wyobraźni widziałam więc połowę salonu lub cały pokój dziecięcy przerobione na pokój ekipy dochodzeniowej w komendzie policji (lub w … bibliotece 😉 ) z obowiązkowymi tablicami zapisanymi różnymi teoriami, tropami i dowodami. Jak w prawdziwym kryminale! Takie wspólne rozwiązywanie zagadek i logicznych łamigłówek może być przecież wesołą zabawą dla całej rodziny, sprzyjającą rozwojowi wyobraźni, pamięci, uwagi i spostrzegawczości. A zaręczam, że materiału do przeanalizowania w Podejrzanym ołówku jest co niemiara!”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/podejrzany-olowek-sledztwa-emily-lime/

Powrót