fbpx

„Nieunikniona”… słów kilka o śmierci z perspektywy dziecka

„Od lat bardzo uważnie śledzę rynek wydawniczy, aby z bogatej oferty wybierać dla Państwa ciekawe pozycje. Bezwzględnie książka, którą pragnę dzisiaj przedstawić to wydawnicza perełka, absolutny rarytas zarówno pod względem formy jak i treści.

Na taką publikację czekałam od lat, próbując w dostępny mi sposób poruszać trudny temat jakim jest zderzenie dziecka ze śmiercią bliskiej mu osoby. Od dawna dowodzę, że permanentne unikanie dyskusji na temat śmierci i czynienie z niej tematu tabu nie ma sensu (…)

Zatem kiedy umiera nasza leciwa sąsiadka nie mówmy dziecku, że „wyjechała na zawsze” tylko powiedzmy prawdę. Tak samo w przypadku śmierci pupila, nie oszukujmy, że uciekł lub że ktoś go ukradł. Owszem ze strony dziecka można się spodziewać silnej reakcji emocjonalnej, jednak dzięki przykrym doświadczeniom „mniej dotkliwej” natury dziecku będzie w przyszłości łatwiej oswoić się z trudnym tematem śmierci osoby bardzo mu bliskiej. I tu objawia się terapeutyczna moc książki Autorstwa Any Christiny Herreros. Poprzez mity, legendy i opowieści wielu kultur autorka przedstawia młodemu czytelnikowi Matkę Śmierć, która od zarania dziejów wykonuje swoje zadanie przeprowadzając ludzkie dusze do innego wymiaru.

Autorka Baśni Matki Śmierci włożyła wiele trudu, aby przedstawić ideę śmierci w rozlicznych i różnorakich odsłonach. Zapewniam, że nie ma tu wątków nacechowanych grozą porównywalną ze stylistyką baśni braci Grimm, którzy jak wiadomo nie stronili od makabry. Jaka jest zatem Śmierć przedstawiona na kartach tego zbioru?

Matka Śmierć jest sprawiedliwa i nie pominie nikogo. Nikt też nie jest wstanie jej przekupić ani przed nią uciec. Ona nie krzywdzi, tylko wyzwala z więzów chorego lub całkowicie wyniszczonego wiekiem ciała. Niczego nie kończy, lecz uwalnia duszę, aby mogła ona wyruszyć w nową podróż. Śmierć w opowieściach zebranych przez autorkę ukazana jest również jako strażniczka naturalnego porządku rzeczy, dzięki któremu świat może się rozwijać, a kolejne pokolenie matek wita w swych ramionach nowo narodzone dzieci.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/nieunikniona-basnie-matki-smierci-z-calego-swiata/

Powrót