fbpx

„Nieunikniona..” – książka na jesienny mrok

„Według wskaźnika zwanego Szczęściem Narodowym Brutto Bhutańczycy uchodzą za jeden z najbardziej pozytywnych i optymistycznych narodów, a przy tym jeden z najlepiej oswojonych ze śmiercią. Według ich przekonań o śmierci należy myśleć ciągle – żeby się z nią zawczasu zapoznać i ją zaakceptować. Przed tematyką umierania nie chroni się tam nawet dzieci – jest przecież nieuchronnym elementem życia. A jak jest u nas, w innych kulturach?

Bardzo różnie. 'Matka Śmierć’ jest postrzegana w specyficzny sposób w zależności od szerokości geograficznej i lokalnych wierzeń. W baśniach flamandzkich, chińskich, azteckich, indyjskich, greckich, hebrajskich, perskich, arabskich, japońskich i wielu innych poznajemy ją jako matkę, kochankę, przyjaciółkę, narzeczoną, akuszerkę, mroczną boginię czy władczynię natury. Wszędzie jednak uznaje się jej wszechmoc – jest 'Nieunikniona’. Zjawia się, kiedy nadchodzi właściwy czas. Nie ma sensu z nią walczyć. Niektóre baśnie poruszają wątek nieśmiertelności i wiecznego życia – nie wynika z nich nic pozytywnego. Potrzebujemy śmierci jako dopełnienia naturalnego cyklu naszego bytowania na ziemi. A także, by w pełni docenić dar życia.

Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci to przepiękne, choć czasami zadziwiające przypowieści z różnych zakątków świata. Nieraz powtarzalne, często niezrozumiałe z naszej, europejskiej perspektywy. Myślę, że warto spojrzeć na Matkę Śmierć oczami innych kultur. Opowieści mogą stanowić punkt wyjścia do rozmów z dziećmi o tym, co trudno wytłumaczalne, z definicji przerażające i niechciane, a przecież nieuchronne. Być może książka pomoże komuś zrozumieć śmierć, pogodzić się ze stratą lub przepracować żałobę. I żyć dalej, dobrze i w zgodzie na to, co musi nadejść. Jak pisze we wstępie Ana Cristina Herreros: 'Baśnie ludowe, w których nie ukrywa się śmierci, w których śmierci patrzy się bez strachu prosto w twarz, służą do tego, aby żyć.”

Agnieszka Sawala-Doberschuetz, Kultura Liberalna
Źr. https://kulturaliberalna.pl/2021/10/26/ksiazki-na-jesienny-mrok-2021-kl-dzieciom/

Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/nieunikniona-basnie-matki-smierci-z-calego-swiata/

 

Powrót