fbpx

„Obcy. Sekrety Greystone’ów” – tajemnice, sekrety, alternatywne światy…

„Zdarzyło wam się kiedyś usłyszeć o osobie, która ma tak samo na imię i na nazwisko jak wy? Nie jest to znów takie nieprawdopodobne, prawda? A gdyby tak przy okazji łączyłaby was z tą osobą data urodzenia? I imiona rodzeństwa? A ich daty urodzin byłyby takie same jak daty urodzin waszego rodzeństwa? Robi się już bardziej nieprawdopodobne, prawda? A jednak… może to być pomysł na całkiem niesamowitą opowieść. I taką, dla młodszych nastolatków, napisała Margaret Peterson Haddix.

(…) Nie umiem nie zachwycać się tą powieścią, a jednocześnie nie mogę w szczegółach opowiedzieć o tym, co wzbudziło mój największy entuzjazm, bo wtedy popsułabym czytelnikom radość odkrywania tajemnicy, jaką przed dziećmi skrywa ich mama. Dość powiedzieć, że intryga opiera się na bliskiej mi koncepcji, którą cenię sobie w literaturze i filmie, a która została fantastycznie dostosowana do powieści skierowanej do czytelników u progu nastoletności. Motyw, który dla wielu młodych będzie nowością i zaskoczeniem, został wprowadzony z rozmysłem, a jednocześnie dobrze wyjaśniony. Pozwala to cieszyć się opowieścią zarówno odbiorcom, dla których wspomniana idea nie jest nowością, jak i tym, którzy mają z nią styczność po raz pierwszy.

Fot. Zaczytasy

Autorka świetnie wprowadza do powieści element niepokoju łączącego się z ekscytującym szukaniem odpowiedzi na pytania dotyczące zniknięcia mamy i podobieństwa do obcych dzieci, które porwano. Uczestniczymy w tej przygodzie wraz z czwórką różnorodnych, ciekawych bohaterów, z których każde wnosi coś do historii – zarówno mały, kochający Finn, Emma ze swym analitycznym umysłem, najstarszy z rodzeństwa Chess i niespodziewany sojusznik w postaci Natalie, nastolatki pozornie tylko przyspawanej do telefonu, a w gruncie rzeczy sympatycznej i pomocnej dziewczyny.

Książka spełnia wszystkie kryteria doskonałej rozrywki dla dzieciaków – ma świetnych bohaterów, nietuzinkową tajemnicę, wciągającą fabułę pełną zwrotów akcji. Angażuje czytelnika intelektualnie i emocjonalnie, a przede wszystkim sprawia, że trudno oderwać wzrok od kolejno płynących zdań. Łączy w sobie elementy kilku literackich gatunków w sposób swobodny i przemyślany, oferując świetnie spędzony czas i pozostawiając furtkę do kontynuacji opowieści.

Pod piękną okładką (przyjrzyjcie się jej dokładnie, gdy już skończycie czytać!) kryje się emocjonująca, niesamowita opowieść, która spodoba się młodszym i starszym odbiorcom i pozostawi ich w nerwowym oczekiwaniu na kolejną część serii. Kolejna ze wspaniałych dwukropkowych propozycji dla tej szczególnej grupy odbiorców, która sprawnie czyta samodzielnie i wyrosła już z bajek, ale wciąż ekscytuje się przygodami swoich książkowych rówieśników i odkrywa, że literatura to świetna alternatywa dla telefonu czy telewizji. Atrakcyjna, tajemnicza, wciągająca, a jednocześnie nieprzytłaczająca mnogością postaci i zawiłością fabuły. Z dumą objęliśmy książkę patronatem i będziemy polecać ją każdemu, kto zechce nas wysłuchać.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/obcy-sekrety-greystoneow/

Powrót