fbpx

Panna Czytalińska o naszych książkach dla starszych dzieci

Dzisiejszy stosik znowu ze wspólnym mianownikiem – tym razem Wydawnictwo Dwukropek. To właśnie wspominane wcześniej drugie wydawnictwo, które ma w swojej ofercie największy wybór książek dla dzieci w wieku 8+, 9+, 10+ 11+. Panna Czytalińska sprawdza ich zapowiedzi i zawsze pyta, czy ich stoisko będzie na targach, na które akurat się wybieram. Polecamy uwadze. Kolejność w stosiku – przypadkowa, ale już w opisie – nie. Zaczynamy od tych najulubieńszych. Pierwsze miejsce – ex aequo dwie serie: Zbrodnia niezbyt elegancka i Winterhouse.

Seria Zbrodnia niezbyt elegancka (tekst: Robin Stevens, ilustracje: Nina Tara, tłumaczenie: Magdalena Korobkiewicz, Wydawnictwo Dwukropek)

Panna Czytalińska: Po pierwsze – to chyba była pierwsza seria z Dwukropka, którą poznałam i dzięki której dowiedziałam się, że lubię czytać kryminały [tak było, pisałyśmy o tym TU – przyp. redakcja]. A teraz już za mną tyle tomów! Po drugie – chyba można te książki czytać nie po kolei, ale jednak są tam jakieś nawiązania, więc radzę zachować kolejność i czytać całą serię. Co łączy wszystkie książki? Główne bohaterki – Daisy Wells i Hazel Wong, które poznały się w takiej szkole z internatem. Ale to nie dzieje się współcześnie, bo u nich jest rok 1934 [w pierwszym tomie – przyp. red.] i one wtedy mają chyba z 13 lat. Te bohaterki są dwie, ale w późniejszych tomach dołączają do nich jeszcze trzy kolejne. Dwie główne chodzą do tej samej szkoły dla panienek i śpią w tym samym pokoju. Są zupełnie różne! Jedna jest śmiała, przebojowa i potrafi oszukać dorosłych, druga jest cicha i bojaźliwa. Razem zakładają towarzystwo detektywistyczne. I każdy tom to inna zagadka, nie wszystkie dzieją się w tej szkole. Czy jest przemoc? No skoro są trupy, to musiała chyba być przemoc, prawda? Ale nie ma jej opisów, nie ma też brzydkich wyrazów. Brakuje również ilustracji, jest tylko mapka. No to są kryminały, wszystko na końcu się wyjaśnia, nie ma jakichś nadprzyrodzonych sił, magii czy dziwnych rzeczy. Czyta się świetnie.

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Fot. Blog O tym, że… 

Powrót