fbpx

Pięknie pokazana miłość do psa. ”NajlePSI przyjaciel”

NajlePSI przyjaciel wzruszy was z pewnością. To opowieść o wspólnym życiu, dobrych i złych chwilach, byciu razem. Miłości psa do człowieka i człowieka do ukochanego psa. Książkę napisała Ilona Łepkowska, a cudowne ilustracje Doroty Prończuk powołały historię do życia. Już okładka przyciąga oko, prawda?

Irmo, jest terierem rosyjskim, którego poznajemy dosłownie kilka dni po narodzinach. W tej opowieści świat pokazany jest oczami psa, z każdym psim zdziwieniem, zainteresowaniem, emocją czy niezrozumieniem sytuacji. Choć przyznać trzeba, że Irmo ma wiele szczęścia, bo trafia do pani, która go kocha i rozumie. Ona też ma szczęście, bo pies wyciąga ją ze smutku, który ostatnio jej towarzyszył (…)

Najbardziej wzruszające są właśnie te fragmenty książki pokazujące starzejącego się psa. Łezka mi poleciała, gdy pani poprosiła Irmo, by dał jej znak, jak będzie gotów przejść na drugą stronę tęczowego mostu. Oboje tego nie chcą, wiadomo, ale rozumieją, że kiedyś ten czas przyjdzie, a w psim niebie jest pięknie. Zauważcie, jaka to jest wielka miłość i jaka dojrzała, gdy zapewniamy, że będzie ciężko, ale damy sobie radę. Nie chcemy, żeby pies się męczył, jednak pragniemy się z nim pożegnać i podziękować za wspólny czas (…)

Przyznam, że niewiele jest takich książek dla dzieci, które pokazują życie z psem od początku do samego końca. Najczęściej skupiamy się na tym, że świetnie mieć psiego przyjaciela, omijamy trochę temat pożegnania. A prawda jest taka, że psy rzadko przeżywają swoich właścicieli. Irmo, żył około 15 lat. To z pewnością książka dla dzieci gotowych rozmawiać o odejściu ukochanego zwierzaka. Uwrażliwia na temat pożegnania, ale też pozwala docenić wspólne chwile. Niby wiemy, z ten wspólny czas jest limitowany, jednak przeczytanie od tym otwiera oczy, daje inną perspektywę. Poza wszystkim jest to piękna książka o przyjaźni i miłości, ale też poznawaniu się, wyrozumiałości i lojalności. Szczeniaki bywają urocze, ale też kłopotliwe. Psi seniorzy bywają cierpliwi, spokojni, ale niewątpliwie wymagają opieki i uwagi. Do każdego etapu w człowieczo-psim życiu warto podejść poważnie i z serce. Tu właśnie to serce znajdziecie„.

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Powrót