fbpx

Urzekła mnie „Poławiaczka pereł”…

„To pierwsza część serii ’Legenda o źrenicy oka’. Książka zwyciężyła w konkursie Schildts & Söderströms i zdobyła Runeberg Junior Prize i Arvid Lydecken Prize 2018. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej dla Dzieci i Młodzieży w tym samym roku.
〰〰〰

Miranda, jak sama o sobie mówi, jest najlepszą poławiaczką pereł, nikt nie może równać się jej precyzji i doświadczeniu. Znajduje najwięcej drogocennych pereł. Los jej nie oszczędzał, będąc dzieckiem, została zaatakowana przez rekina różanego(fikcja, sprawdziłam, ale wyobraźnia działa ;-), straciła ramię. Do całkowitego spełnienia potrzebuje, źrenicy oka. Wyjątkowy okaz perły, nikt, nigdy nie zdołał jej odnaleźć, choć wielu próbowało, żaden nie wrócił. Dlaczego źrenica oka jest tak wyjątkowa? Okazuje się, że ten, który ją znajdzie, będzie miał wszystko. Dosłownie WSZYSTKO. Wraz z podjęta przez Mirandę decyzją o wyprawie, na jej drodze pojawia się Syrsa. Wesoła dziewczynka, pogodna gaduła, średnia pływaczka. Zupełnie różna od Mirandy, jednak dar, który posiada, może okazać się kluczem do odnalezienia źrenicy oka. To niebezpieczna przygoda, w ciemnych głębinach nie brakuje rekinów różanych. Na lądzie też niepewność. Tropione przez nieprzeniknioną Iberis, która nie cofnie się przed niczym aby zdobyć źrenicę oka.
〰〰〰
Wzruszająca fabuła, prowadząca czytelnika przez zaskakujący splot wydarzeń, a jednocześnie możliwa do odtworzenia w każdym czasie i miejscu. To lektura budząca uważność i refleksyjność, nad tym co ulotne, co rzeczywiście istotne w życiu. To przygoda, przez metaforyczne głębiny, niebotycznych pragnień, dość powiedzieć obsesyjnych. Przemierzanych, mimo ponoszonych w trakcie strat. Tak niepewnych, być może i nieprawdziwych.
〰〰〰
Jest też słońce, muskające chłodne wody. Nadzieja na przebudzenie, nowe widzenie, zmieniające kierunek poszukiwań na ten słuszny, słyszany sercem. Docenianie tego, co tu i teraz, czerpanie z dobrodziejstw przynoszonych każdego dnia. Urzekła mnie!”
〰〰〰
Recenzja: Mama Rysia
〰〰〰
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/polawiaczka-perel-legenda-o-zrenicy-oka/

Powrót