fbpx

„Posłańcy” – spektakularny finał przygód rodzeństwa Greystone`ów!

Sekrety Greystone`ów Margaret Peterson Haddix są doskonałym przykładem na to, że nauka z powodzeniem może konkurować z modnymi dziś w literaturze młodzieżowej tematami, a jej najnowsze odkrycia i teorie są równie fascynujące jak wymyślne światy fantasy i równie przerażające jak najstraszniejsze horrory. Przewaga fantastyki naukowej polega na tym, że choć dotyczy ona odległej przyszłości (albo, jak w tym przypadku, alternatywnych światów), jest ściśle związana z naszą współczesnością: ostrzega przed możliwymi niebezpieczeństwami, demaskuje prawdę o naszej rzeczywistości (stan moralności polityków) i wyraża współczesne obawy (permanentna inwigilacja, techniki manipulowania umysłem, autorytarny system ograniczający wolność jednostki). Tego typu książki nie tylko dostarczają świetnej rozrywki, ale uczą też samodzielnego myślenia i zmuszają nas do zmierzenia się z fundamentalnymi kwestiami: kim jesteśmy, jak żyjemy i jak chcielibyśmy żyć w przyszłości.

(…) W trylogii o rodzeństwie Greystone`ów Margaret Peterson Haddix trafnie diagnozuje współczesne bolączki, choćby to, jak łatwo ulegamy manipulacji, pozwalając, by inni objaśniali nam świat. Widzimy jedynie to, co pokazuje nam telewizja, która – najczęściej – wcale nie jest bezstronna. Przegapiamy całe piękno świata, koncentrując się na nieszczęściach czy nienawiści do wyimaginowanych wrogów, podsycanej przez autorytarną władzę. A wrogiem jest każdy, kto myśli, czuje, wygląda inaczej; każdy, kto swoim istnieniem podważa obowiązujące poglądy, jest Obcym.

(…) Posłańcy, ostatnia część trylogii „Sekrety Greystone`ów”, to zachwycające domknięcie intrygującej fantastycznej historii. Spektakularny finisz rzuca wyzwanie obrazowi świata, jaki każdego dnia odmalowują nam z niezdrowym podekscytowaniem upolitycznione środki masowego przekazu. Może ludzie tak naprawdę wolą dzielić się prawdą i miłością, a nie kłamstwami i nienawiścią? Może podziały między nami to jedynie wymysł ogarniętych manią władzy polityków? Warto wyłączyć telewizor i wyjrzeć przez okno”.

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Fot. Zapiski na marginesie

Powrót