fbpx

„Sekrety gwiazd”- opowieść o marzeniach, przyjaźni, magii i odwadze!

Nawiedzony okręt Marii Kuzniar ogromnie przypadł mi do gustu, wpisując się w „chłopackie” gusta mojego wewnętrznego dziecka, a jednocześnie serwując historię pełną silnych kobiecych postaci. Kiedy byłam w wieku czytelników (czytelniczek?) tej książki, uwielbiałam Anię Shirley, Ronję czy Pippi, ale wciąż brakowało mi dziewczyn na preriach, w dżungli czy na morzach. Zazdroszczę współczesnym nastolatkom, że mogą emocjonować się tak wieloma różnorodnymi bohaterkami. A raczej zazdrościłabym, gdybym nie mogła sama poznawać ich przygód. I odkrywać, jakie są Sekrety gwiazd.

Aisza spełniła swoje marzenie o zostaniu piratką, ale wciąż nie ma pewności, czy zasłużyła na swoje miejsce na Nawiedzonym Okręcie. Teraz jednak wraz z pozostałymi członkiniami załogi rusza na poszukiwania kolejnego fragmentu mapy. Furiat i jego kompani najwyraźniej mają podobny plan i zrobią wszystko, by im przeszkodzić. Piratki będą musiały udać się w najdalsze zakątki świata i pokonać wiele niebezpieczeństw, przez które nie raz powodzenie ich wyprawy zawiśnie na włosku. Oto przed wami wyprawa do Chin i dziwne wizje Aiszy… I poszukiwania sposobu, by zasłużyć na miejsce wśród pirackiej załogi.

Fot. Zaczytasy

Kuzniar z powodzeniem kontynuuje serię, którą z radością przeczytałabym w dzieciństwie, mając lat dwanaście i śniąc o niesamowitych przygodach. Autorka realizuje w niej marzenie niejednej dziewczynki o wstępie do świata zawłaszczonego przez chłopców, umieszczając w centrum wydarzeń wspaniałą bohaterkę. Kobieca załoga Nawiedzonego Okrętu to rasowe piratki, nieustraszone, nieustępliwe i żądne przygód. A wśród nich Aisza, nietuzinkowa bohaterka, która marzyła o „niekobiecym” życiu, inteligentna, empatyczna, wyrazista.

Dla tej nietuzinkowej bohaterki Kuzniar wykreowała fantastyczny świat, w którym obok miejsc tak dobrze nam znanych jest miejsce na krakeny, dżiny, duchy i inną magię. Na tajemnicze wizje, magiczne cienie, świątynie wyczekujące ofiary… Już sama koncepcja statku zaludnionego przez damską załogę jest dla mnie elektryzująca, a gdy dodamy do tego magię, potwory i tajemnicę… Czyż to nie jest wspaniałe?

W kolejnej pełnej przygód historii bohaterka znów przemierza morze i przestworza, uczy się walczyć, odkrywa różne oblicza przyjaźni i wiarę w siostrzeństwo, w niespodziewanych okolicznościach spotyka brata i ma do rozwiązania niejedną łamigłówkę. Jest w tej powieści miejsce i na wartką akcję, i na emocje bohaterów, na rozwój relacji i odkrywanie siebie. Autorka świetnie podsyca ciekawość czytelnika i sprawia, że trudno od lektury się oderwać.

Sekrety gwiazd są opowieścią o marzeniach, ambicjach, przyjaźni i przygodach, o odkryciach, magii i odwadze. O poznawaniu siebie i szukaniu swojego miejsca. Przypadną do gustu dziewczynkom, które lubią pełnokrwiste bohaterki szukające przygód, które same marzą o wartkiej akcji i przygodach. Spodobają się i ich mamom, które za takimi książkami tęskniły w dzieciństwie. Ale to wcale nie jest seria „tylko dla dziewczyn”. Czerpać z niej radość będą także – możecie mi wierzyć – chłopcy, bo akcja i przygoda to coś dla każdego młodego (i niemłodego) odbiorcy. Poza tym kto powiedział, że chłopcy nie mogą emocjonować się przygodami piratek? My przy lekturze bawiliśmy się fantastycznie”.

Recenzja: Zaczytasy

Powrót