fbpx

Stary zamek, ukryty skarb i trójka ciekawskich dzieci! Plus pies :-)

„Kto z was marzył jako dziecko o poszukiwaniu skarbu? Moja wyobraźnia w tym aspekcie wręcz szalała. Zwłaszcza w czasie, gdy obejrzałam film Goonies w reżyserii   Richarda Donnera, w którym grupa przyjaciół ruszyła na poszukiwanie skarbu piratów ukrytego gdzieś w okolicach ich podupadającego miasteczka. Film oglądałam tak namiętnie, że gdyby ktoś pokazał mi tajemniczą mapę lub wskazówkę, ruszyłabym ku swojej przygodzie bez wahania. Podobnie jak ruszyli bohaterowie książki Jemmy Hatt pt. Przygodowcy. Przeklęty zamek, którą z przyjemnością objęliśmy patronatem.

Rufus i Lara są kuzynostwem, ale nie bardzo się dogadują. Rufus właściwie mieszka u dziadków, bo mama się nim nie zajmuje, Lara zaś mieszka w pobliżu ze swoją mamą. Kiedy okazuje się, że latem dziadkowie chcą wyjechać w wymarzoną podróż, a mama Lary ma delegację, kuzynostwo ma spędzić wakację (a przynajmniej ich część) u brata dziadka. Dzieciaki go właściwie nie znają, bo dziadek – w obawie przed klątwą – w ogóle nie odwiedza tamtych rejonów (…)

Fot. Zaczytasy

Oś fabularna pozornie nie jest specjalnie skomplikowana, ot, grupa dzieciaków szukających skarbu. Jednak autorka umie tę przygodę barwnie przedstawić, okraszając odrobiną humoru, ale przede wszystkim zbudować napięcie i wymyślić ciekawe zagadki. Młodzi bohaterowie mierzą się z kolejnymi wyzwaniami, dążąc do spektakularnego finału, a jednocześnie starają się unikać podstępnych dorosłych. Wszystko to sprawia, że strony praktycznie uciekają spod palców i od powieści nie można się oderwać.

Przygodowcy to świetna – nomen omen – przygodówka dla młodszych nastolatków, które szukają sympatycznych  bohaterów, wartkiej akcji i lubią mierzyć się z łamigłówkami – a przynajmniej czytać o tych, którzy się sami z nimi mierzą. Dobrze napisana, nieprzegadana i emocjonująca. Świetny pomysł na weekendową lekturę lub ferie, a także przykład tego, że literatura rozrywkowa w dobrym wydaniu ma się całkiem dobrze.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Powrót