fbpx

„Strażnik Klejnotu” – przygoda i wiedza historyczna w jednym!

„Felek nie znosił Ulki. Na myśl o niej zaciskał szczęki, aż bolały go zęby. Ulkę Felek denerwował. I to do granic możliwości. Zawsze robiła mu na złość. Los (a raczej nauczycielka języka polskiego) z błyskiem w oku przydzieliła im niecodzienne zadanie, które mieli wykonać wspólnie. Wspólnie? Przecież się chyba nie pozabijają, jakoś ten wywiad z Chopinem napiszą. Odwiedzając muzeum usytuowane w Zamku Ostrogskich, Ulka i Felek nie byli świadomi czekających ich przeżyć. Właśnie w tym miejscu, w majowy zmierzch pachnący wilgocią znad Wisły, rozpoczyna się przygoda dwójki największych wrogów. Gdy wybrzmiało echo ostatniego uderzenia zegara, Ulka i Felek przeniesieni zostali w czasie. Co ich czeka?

Warszawa w roku 1622, król Polski – Zygmunt III Waza (ten, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy), drewniane zapadające się chałupy, zawartość nocników wylewana przez okna na ulice, mały bazyliszek (źle mu z oczu patrzyło, ale to przecież żadna nowina) i alchemik, od którego nasi bohaterowie dostali bryłkę brązu (gdy spotkały się spojrzenia Syreny i Ulki, a łzy zmoczyły powierzchnię brązu, bryłka rozbłysła jak klejnot) – wszystko to złożyło się na pierwszy etap podróży do przeszłości. Co dalej? Felek i Ulka nie wiedzieli, jak wrócić (a od domu dzieliło ich prawie czterysta lat), ale mieli czas, żeby się dowiedzieć. I ten czas odpowiednio wykorzystali (…).

Publikacja Wydawnictwa Dwukropek, łącząc wciągającą, przygodową fabułę z przekazywaniem wiedzy historycznej, bawiąc uczy. Historyczne miejsca i wydarzenia dzięki obranemu przez Katarzynę Rygiel sposobowi przekazu łatwiej zapamiętać. Lektura przynosi wiele informacji z dziedziny historii i historii sztuki, muzyki, geografii, fizyki oraz astronomii. Są tu staropolskie pojęcia i zwroty łacińskie (przetłumaczone w przypisach), trafne spostrzeżenia dotyczące relacji międzyludzkich (kto by pomyślał, że między Ulką i Felkiem zacieśnią się więzy przyjaźni), a także warte zapamiętania mądrości życiowe. W lekturze odżyła też warszawska legenda o Warsie i Sawie. A zadanie domowe? Oczywiście, że zostało odrobione!”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/straznik-klejnotu/

Fot. Granice.pl

Powrót