fbpx

„Szpilka” – picturebook z potencjałem terapeutycznym

„Dzisiaj mam dla Was nowość w biblioteczce-apteczce, świetny picturebook z potencjałem terapeutycznym. Szpilka od wydawnictwa Dwukropek.
〰〰〰
Szpilka ma całe ciało pokryte kłującymi kolcami, które sprawiają, że inni mieszkańcy lasu trzymają się od niego z daleka. Ale nie tylko wygląd Szpilki budzi strach, Szpilka zachowuje się jeszcze gorzej niż wygląda: kradnie zwierzętom jedzenie, wyrywa skrzydełka motylom, zamyka sikorki w słoiku, straszy ślimaki. Szpilka jest bardzo dumny, kiedy sąsiedzi uciekają na jego widok. Bohater jest przekonany, że musi prześladować mieszkańców lasu. Jest w końcu Szpilką, do tego się urodził. Ale czy Szpilka jest rzeczywiście zły? Na pewno jest samotny i chyba nie wie, że można zachowywać się inaczej. Nikt go nie nauczył empatii i życzliwości. Wręcz przeciwnie, tata posłał go nawet do najlepszej w kraju Szkoły Zła. Pewnego dnia dzieje się coś nieoczekiwanego. Szpilka traci kolec, potem następny i kolejne…
〰〰〰

Lubię takie historie, które każdy czytelnik może je zinterpretować na swój sposób. To może być opowieść o szukaniu własnego ja, spełnianiu oczekiwań otoczenia, uleganiu złym wpływom, o tym, że jedna osoba, która w nas uwierzy, może odmienić nasze życie, czy wreszcie o determinizmie i sprawczości. Historię Szpilki można też wykorzystać do rozmowy o przemocy rówieśniczej. Szpilka przypomina mi dzieci, którym przypięto łatkę „chuligana” i tak długo powtarzano, że są złe, że same zaczęły w to wierzyć i zachowują się tak, żeby potwierdzić opinię o sobie. Dzieci, które wyniosły pewne schematy zachowań z domu, w którym się wychowały i powielają je, bo nie potrafią zachowywać się inaczej. Książka Guarducci niesie bardzo pozytywne przesłanie: człowiek może się zmienić. To, w jakim środowisku dorastamy, nie determinuje naszego życia. To od nas zależy, jacy będziemy. To może nie być łatwe, może ktoś będzie musiał nam pomóc, ale mamy wybór.
Bardzo polecam nauczycielom i wychowawcom.
〰〰〰
Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/szpilka/

Powrót