fbpx

„Tańczące światła” wypełniają serce ciepłem i nadzieją

„Nie ma chyba piękniejszego, bardziej magicznego spektaklu natury niż falujące na niebie wstęgi zorzy polarnej. Zobaczyć ją na własne oczy to jedno z moich, niespełnionych jeszcze marzeń. Dlatego z taką radością wzięłam pod patronackie skrzydła najnowszą książkę Yuvala Zommera, tym bardziej wyjątkową, że opowiadającą o zorzy z jej własnego punktu widzenia.

Fot. Joanna Mackiewicz – Bliskie Czytanie

〰〰〰
Zorzę polarną poznajemy jako małe, złote drobinki pyłu, podróżujące od Słońca w kierunku pokrytej śniegiem Ziemi. Niezwykłe, mieniące się pięknymi kolorami światła, zachwycają wszystkie stworzenia. Na czarujących ilustracjach dzieci odnajdą, wpatrzone w niebo, niedźwiedzie polarne, śnieżne zające, foki, maskonury, wieloryby, woły piżmowe, wilki, rysie i najróżniejsze ptaki. Są też zjednoczeni w zachwycie, rdzenni mieszkańcy Arktyki, zasłuchani w opowieści o tych niezwykłych, tańczących światłach.
〰〰〰
Piękne, klimatyczne ilustracje, autor dopełnił lirycznym, rymowanym tekstem. Nie jest on długi, ale fajnie łączy naukę, przyrodę i kulturowe znaczenie zorzy. Co ciekawe, Yuval Zommer właśnie zorzę polarną uczynił narratorką. Jestem zauroczona tą pozycją. Pomimo zimowej scenerii, jest w niej coś, co sprawia, że serce czytelnika wypełnia ciepło, komfort i nadzieja. Aż ma się ochotę zapomnieć o naukowym uzasadnieniu tego zjawiska i z powrotem uwierzyć w jego magię 🙂 Gorąco polecam Wam tę książkę! Myślę, że najlepiej sprawdzi się u przedszkolaków w wieku ok. 3-5 lat. Oprócz pięknej historii i wspaniałych ilustracji, widzę w niej także duży potencjał do różnego rodzaju kreatywnych aktywności. Może przykładowo, mali artyści zainspirują się i stworzą swój własny rysunek zorzy?”

〰〰〰
Recenzja: Joanna Mackiewicz – Bliskie Czytanie
Zajrzyj do książki: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/tanczace-swiatla/

Powrót