fbpx

Temat ścieków może być całkiem fascynujący!

Dokąd płynie moja kupa? Małgosi Zawilskiej-Rospędek to książka, której tytuł bez owijania w bawełnę zdradza główną bohaterkę. I dobrze, bo temat ścieków może być całkiem fascynujący. Choć lektura jest przeznaczona dla młodszych dzieci, to zapewniam, że dorośli też sporo się dowiedzą. Co najważniejsze, autorka jest kopalnią wiedzy jako inżynierka projektująca oczyszczalnie ścieków.

Małgosia, która prowadzi też blog Inżynier w Zielonych Okularach, jest specjalistką w temacie oczyszczalni ścieków, więc możecie być pewni: odpowiedź na tytułowe pytanie została udzielona najlepiej, jak się da!

Towarzyszymy kupie w jej wędrówce od sedesu do oczyszczalni ścieków, aby przekonać się, co właściwie z niej zostaje. W jaki sposób może zostać wykorzystana energia powstająca przy jej przetwarzaniu? Czy ścieki po oczyszczeniu stają się wodą pitną? A co dzieje się z innymi zanieczyszczeniami, które dostaną się do ścieków?

Dokąd płynie moja kupa? to nie tylko książka o ściekach. Co ważne i przydatne, autorka podpowiada, jak możemy oszczędzać wodę w domu i dlaczego warto to robić. Ważny temat to używanie szarej wody do spłukiwania toalety (my używamy od dawna!).

Warto też wspomnieć o ilustracjach, które wykonał Matteo Ciompallini. Myślę, że nie jest łatwo znaleźć pomysł na rysunki z kupą w roli głównej. Czy mu się udało – oceńcie samodzielnie.

Polecam wszystkim ciekawskim dzieciom i ich rodzicom!”

Recenzja: Organiczni.eu

Powrót