fbpx

„Topless”- empatia wobec nastoletnich dylematów

„Siódmoklasistka Amelie nie jest zadowolona ze swojego wyglądu (chciałaby być klepsydrą a przypomina piramidę),a niespecjalnie wielu przyjaciół i w ogóle czuje się dość zagubiona w świecie emocji. Nie pomagają konflikty w rodzinie – rodzice nie dogadują się najlepiej (eufemistycznie rzecz ujmując); przyjaciel z dzieciństwa wydaje się zbyt dziecinny, nowe koleżanki odzywają się do Amelie głównie wtedy, gdy trzeba odpisać prace domowe. Biorąc to wszystko pod uwagę, bohaterka jest wielce zdziwiona, że interesuje się nią starszy, przystojny kolega Elias. Trudno zresztą powiedzieć, czy „interesuje” to właściwe słowo, skoro kontaktują się głównie online, jednak rzeczywiście nawiązuje się miedzy nimi nić porozumienia.

Fot. Pani Poczytalna. Marta Kowerko-Urbańczyk

〰〰〰
Więcej nie opowiem, ale sprytnie autorka radzi sobie z prowadzeniem fabuły. Jest przy tym wrażliwa, Empatyczna wobec nastoletnich dylematów. Trochę mnie przerażał ten wirtualny świat Amelie; miejscami może nawet irytował, ale te czytelnicze odczucia są wpisane w tę prozę. No i umówmy się, oddają realia współczesnych nastolatek. Pisarka prowadzi nas dość świadomie poprzez ważne tematy nastoletniości. Jest tu i presja grupy i dynamiczne relacje między nastolatkami – kiedy naprawdę nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto nie, i problemy z samooceną i zmieniającym się ciałem, wreszcie seksting i cyberprzemoc. Gęsto tu od zagrożeń u nastoletnich niepokojów, z solidną dawką empowermentu.
〰〰〰
Warto podsunąć nastolatkom, które w losach Amelie mogą się przejrzeć lub zawczasu zauważyć, co może im zagrażać. Dobrze się obserwuje proces przemiany bohaterki, z zagubionej w coraz bardziej świadomą, silną dziewczynę”.
〰〰〰

Recenzja: Pani Poczytalna. Marta Kowerko-Urbańczyk

Przeczytaj fragment książki: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/topless/

Powrót