fbpx

„Trzynaście krzeseł” – horror dla nastolatków

Trzynaście krzeseł to książka, którą można nazwać horrorem dla nastolatków. Opowiadane przez uczestników osobliwego spotkania historie naprawdę mrożą krew w żyłach. Niektóre pozostają niedopowiedziane, dają czytelnikowi bezpieczny bufor na to, jak wiele zechce sobie wyobrazić, inne bardzo szczegółowo nakreślają bieg wydarzeń, nierzadko nie szczędząc drastycznych detali. Finał zaś jest nie tylko zaskakujący, ale równie niepokojący, co same opowiadania. Nie da się ukryć – nie jest to książka dla czytelników o słabych nerwach, bo nawet ja (choć przyznam, że wcale nie lubię się bać i po literaturę grozy sięgam dość rzadko) czułam ścisk w żołądku w czasie lektury niektórych rozdziałów.

Zdecydowanie jest to książka, po którą młodzież musi sięgać ze świadomością tego, jaka to jest opowieść. Nie brak tu naprawdę okrutnych scen. Morderstwa, tajemnicze zniknięcia, krwawe zemsty, samobójstwo – to jedynie kilka z wątków przewodnich opowieści, przytoczonych przez bohaterów Dave’a Sheltona. Każde jest inne, wszystkie zaś nadawałyby się na scenariusz całkiem porządnego horroru.

Warto wspomnieć, że tak autorowi jak i tłumaczce świetnie udało się oddać różniącą się narrację każdego z rozdziałów. W końcu opowieści snują różni bohaterowie. Inaczej swoją historię opowiada przygarbiony nastolatek, inaczej obcokrajowiec z wyraźnym akcentem, a inaczej poczciwa i patrząca na wszystkich życzliwie kobieta w średnim wieku. Co więcej, rozdziały różnią się nie tylko stylistyką, ale i sposobem, w jaki osoba opowiadająca wprowadza nas w przygody bohaterów i jak zamyka swoją historię. Niektóre swym otwartym zakończeniem pozostawiają miejsce domysłom. Inne nie. Są wśród nich zaś takie, które wydają się być zaskakująco prawdziwe, i których bohaterowie są wyjątkowo podobni do osób, które powołały ich do życia. O tym jednak musicie się przekonać sami!”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/trzynascie-krzesel/

Fot. Czytelnicze podwórko

Powrót