fbpx

„Walizka pełna marzeń” bawi, uczy i ciekawi fantastyczną otoczką

„Z miejsca zachwyciliśmy się ilustracjami Agnieszki Potockiej. Jest ich naprawdę dużo, zajmują całe strony lub tylko ich fragmenty. Barwne, a ich kolory są stonowane, pełne szczegółów, pokazujących nie tylko bohaterów, czy wydarzenia, ale również miejsca akcji. Ilustratorka świetnie zgrywa się nimi z treścią i ułatwia małemu czytelnikowi wyobrażenie, jak przykładowo wygląda lotnisko czy wnętrze samolotu. Dla mnie jej kreska to trochę takie cofnięcie się w czasie, bo pracę artystki przypominają mi trochę rysunki z dawnych dziecięcych pozycji.

Liliana Bardijewska napisała powieść trochę obyczajową, nieco fantastyczną i bardzo przygodową. Stworzyła fabułę, w której tuż obok ludzi, rzeczy mają swój świat, myślą, czują i zachowują się trochę, jak my. Wątek zagubionej Manhattanki jest przepełniony humorem, bajkowym klimatem oraz wydarzeniami pełnymi niesamowitych wydarzeń. Zaraz obok niego są losy Zuzki i jej relacje z rodzicami, bratem, konflikt z nielubianą koleżanką. Autorka wspomina również o przywiązaniu współczesnej młodzieży do telefonów, pogoni za popularnością w sieci, robieniu wrażenia na innych, gniewie i rozumieniu wartości pieniądza.

Walizka pełna marzeń to książka, od której trudno się oderwać. Zarówno warstwa graficzna, jak i tekst nie pozwalają odłożyć powieści na później. Historia wciąga od pierwszych stron, bawi, zachwyca, ale i jest dobrym motywatorem do rozpoczęcia rozmów na tematy w niej poruszone, a trochę ich tutaj jest i mimo tego, że ma zaledwie 112 stron, autorka każdemu poświęca należytą uwagę. Podobało nam się, że wszystko, o czym było wspomniane, zostało fajnie opisane, wyjaśnione i wytłumaczone skąd biorą się takie, a nie inne emocje, czy reakcje. Brawa dla autorki za nakreślenie relacji rodzic-dziecko, czuć tutaj wzajemny szacunek, miłość i przywiązanie. Dla nas to tytuł, którego długo nie zapomnimy i nawet po zakończeniu potrafimy przypominać sobie zabawne teksty lub sceny, ale przede wszystkim dostrzegać w naszej codzienności poruszone w nim wątki.

Z czystym sumieniem polecamy. Walizka pełna marzeń jest przezabawną opowieścią, w której nie brakuje szczypty fantastyki, dużej ilości przygód i skrytego w tym morału. Oczarowuje lekkością, humorem oraz uczuciami. Idealna dla każdego mola książkowego.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Powrót