„Wielcy przyjaciele dzieci” – dzieła warte naśladowania
„Na miano „przyjaciela dzieci” trzeba sobie zasłużyć. Co należy zrobić, by się nim stać? I czy komuś się to udało? Dzięki książce Wielcy przyjaciele dzieci czytelnik ma okazję poznać interesujące historie życia tych, dla których dziecko – jako pełnoprawny członek społeczeństwa – jest kimś, kto powinien mieć zagwarantowane prawa przestrzegane przez dorosłych.
Marek Michalak – pedagog nagrodzony Orderem Uśmiechu (najsłoneczniejsze z odznaczeń, a jego wyjątkowość polega na tym, że nadawane jest dorosłym wyłącznie na skierowany do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu wniosek dzieci), w porządku alfabetycznym przedstawił postaci dwudziestu czterech osób, zakwalifikowanych dzięki swym wyjątkowym zasługom w zaszczytne szeregi Dam i Kawalerów Orderu. Każdemu z bohaterów autor poświęcił osobny rozdział o schematycznej budowie: imię i nazwisko, jednozdaniowa charakterystyka, krótka myśl wprowadzająca, rozbudowany biogram, mapka z zaznaczonymi na niej miejscami charakterystycznymi dla danej osoby, a także zabawne ilustracje, kolorowe ramki z wyjaśnieniami trudnych zwrotów oraz myśli zebrane w zbiór Co powiedział…?, to elementy ułatwiające poznanie, zrozumienie i zapamiętanie treści.
Wśród Wielkich Przyjaciół Dzieci znaleźli się ludzie bardziej lub mniej znani, działający w czasie pokoju oraz wojny, w różnych dziedzinach życia, wśród zdrowych i trędowatych, pochodzący z wielu krajów świata (Polska, Szwecja, Finlandia, Portugalia, Pakistan, Tybet, Argentyna, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki). Są wśród nich przywódcy narodowi (Dalajlama, Nelson Mandela), lekarze (Wanda Błeńska, Hilary Koprowski, Ludwik Rajchman, Zbigniew Religa), artyści i pisarze (Danuta Muszyńska-Zamorska, Jerzy Henryk Chmielewski, Tove Jannson, Astrid Lindgren), aktorzy oraz reżyserzy (Anna Dymna, Steven Spielberg, Oprah Winfrey), sportowcy (Jakub Błaszczykowski, Robert Lewandowski). Jest także Papież Franciszek, znana na całym świecie organizatorka pomocy humanitarnej Janina Ochojska oraz Malala Yousafzai (najmłodsza osoba na świecie nagrodzona Orderem Uśmiechu). Lektura udowadnia, że wszyscy oni, kochani przez rzesze dzieci, w pełni zasłużyli na uhonorowanie zaszczytnym Orderem Uśmiechu (na początku książki zamieszczono jego projekt wraz z krótką historią powstania).
Informacje dotyczące zaprezentowanych na łamach publikacji osób przedstawione zostały w sposób interesujący. Przejrzystość przekazu, różnorodna czcionka, zabawne ilustracje autorstwa Ewy Olejnik sprawiają, że czytelnik – z chęcią sięgający po lekturę – z łatwością odnajdzie odpowiedzi na pytania. Dowie się, w jaki sposób Hilary Koprowski uratował miliony istnień, kogo nazywa się „Korczakiem w spódnicy”, czy królowa mogła nigdy nie być księżniczką, kto jest symbolem wolności a kto aniołem XX wieku. O radosnego dyrygenta WOŚP nie trzeba pytać, a i mnóstwo innych jeszcze zagadnień bez wątpienia zainteresuje czytelnika. Dodatkowym atutem lektury jest przedłużająca jej żywotność twarda okładka.
Publikacja Wydawnictwa Dwukropek jest dowodem na to, że w pomaganie trzeba włożyć serce. A gdy do tego doda się odwagę, upór oraz pomysłowość, powstają dzieła warte naśladowania.”
Recenzja: Danuta Szelejewska, Granice.pl