fbpx

„Wielcy przyjaciele dzieci” – zapis pięknych, inspirujących historii

Wielcy przyjaciele dzieci to książka skierowana do najmłodszych, przybliżająca im sylwetki dwudziestu czterech osób uhonorowanych tym niezwykłym orderem. Są wśród nich znani wielu piłkarscy idole – Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski, cenieni pisarze, a właściwie pisarki – Tove Jansson i Astrid Lindgren, być może znane dzieciom z nazwiska osoby takie jak Malala czy Nelson Mandela, ale też osoby, o których nawet dorośli zapominają – Wanda Błeńska, Ludwik Rajchhman czy Maria Łopatkowa.

Autor kreśli pokrótce biografię każdej z tych niezwykłych osób, wspominając o ich dzieciństwie i czasach, w których dorastali. Opisuje ich drogę zawodową oraz dokonania, a w szczególności zasługi na rzecz dzieci, które zaowocowały przyznaniem Orderu Uśmiechu. Na koniec, w osobnej ramce, zbiera najważniejsze kwestie wypowiedziane przez bohatera każdego z rozdziałów stanowiące swoiste credo, a zarazem przesłanie warte upamiętnienia.

Fot. Zaczytasy

Tekst jest doskonale dostosowany zarówno do wrażliwości, jak i możliwości poznawczych młodych odbiorców. Prosty, skupiony wokół najistotniejszych faktów i ciekawostek, pozwala poznać bohaterów książki i skalę ich osiągnięć. Stanowi świadectwo ich niezwykłości, a jednocześnie inspirację dla przyszłych pokoleń odkrywców, działaczy, badaczy i artystów. Jest zapisem pięknej historii, którą warto przypomnieć.

Prostemu, angażującemu tekstowi towarzyszą ilustracje przygotowane przez Ewę Olejnik, portretujące bohaterów poszczególnych rozdziałów na różnych etapach ich życia oraz mapki pokazujące pochodzenie nagrodzonych orderem. W połączeniu z treścią tworzą świetną propozycję dla czytelników w wieku późnoprzedszkolnym, wczesnoszkolnym, ale też całych rodzin, w atrakcyjny sposób przybliżającą biografie osób uhonorowanych przez dzieci z całego świata. Idealna lektura do powolnego, stopniowego poznawania.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Powrót