fbpx

Zaczytasy o „Głosuj na prezydenta..”

„Gdy zbliżają się wybory, w rozmowach dorosłych temat pojawia się nieuchronnie. Niezależnie od naszych politycznych przekonań, wybory przenikają do naszych wypowiedzi, rzadziej lub częściej. A dzieciaki to słyszą. Czasem pytają o to, co wyłapią od nas lub z telewizji, czasem nie, ale jedno jest pewne – słyszą. Dlatego całkiem dobrym pomysłem wydaje się, żeby wyjaśnić im, co się dzieje, dlaczego tak emocjonujemy się tym tematem, co wybory oznaczają dla nas wszystkich. To jeden z filarów demokracji i warto wyjaśnić to nawet maluchom. Tylko jak to zrobić?
(…)
Choć fabuła jest rzeczywiście nieskomplikowana, zachwyca mnie swoją doskonałością. Jest ciekawa, nie odbierajmy jej tego, momentami naprawdę zabawna, lekka, ale autorzy postawili przede wszystkim na jasność przekazu i krótkie acz treściwe przedstawienie tematu. W tym niezbyt obszernym tekście znajdują się wszystkie istotne elementy związane z wyborami prezydenckimi i – co najważniejsze – najbardziej istotne pojęcia, które dzieciaki z pewnością słyszały dobiegające z „dorosłego” świata. Co więcej, wszystkie te pojęcia są w tekście graficznie wyróżnione, zachęcają, by zwrócić na nie uwagę. Choć ich znaczenie wynika z kontekstu, na końcu książki znajdziecie też słowniczek, w którym każde słowo zostaje zwięźle wyjaśnione.

Tekst, dzięki swej zwięzłości i prostocie, idealnie nadaje się do prezentacji najmłodszym odbiorcom, także tym w wieku przedszkolnym (niebawem to sprawdzę osobiście, jednak myślę, że możecie uwierzyć mi na słowo). Zainteresuje i utrzyma uwagę przedszkolaka na tyle długo, by wysłuchał historii w całości przy jednym czytaniu i zapoznał się z tematem ze zrozumieniem. Oczywiście rodzic może co nieco dopowiedzieć, ale jego udział w omawianiu nie jest konieczny. Za to może dziecku zaproponować później małą zabawę w wybory – np. wśród pluszaków. W końcu – to zabawa w praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy!”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/glosuj-na-prezydenta-kogo-wybiora-zwierzeta/

Fot. zaczytASY

Powrót