fbpx

„Zapiski bajarza” – historie jako części układanki..

„Fani tej niezwykłej serii nie będą zawiedzeni, a nowi czytelnicy, podejrzewam, że szybko zostaną wciągnięci do fascynującego świata wykreowanego przez niesamowicie utalentowaną Kate Milford.
〰〰〰
Od tygodni nie przestaje padać deszcz, a w lokalnej rzece z dnia na dzień niebezpiecznie podnosi się poziom wody. W zajeździe 'Pod niebieską żyłą’ utknęli oberżysta Haypotten wraz z małżonką, ich gosposia oraz dwunastu nietuzinkowych gości, wśród których jest m.in. wytrawny wilk morski kapitan Frost, rudzi, wytatuowani bliźniacy Colophon, starsza pani Madame Grisaille czy młodziutka sierota Maisie Cerrajero, która przybyła do zajazdu z dobytkiem spakowanym jedynie w worek żeglarski, a oczekuje w nim na swoją ciotkę, z którą ma zamieszkać. Pewnego dnia, aby umilić sobie oczekiwanie na poprawę pogody, pada pomysł by każdy z mieszkańców zajazdu opowiedział jakąś historię.
〰〰〰
Bardzo szybko wychodzi na jaw, że powódź nie jest jedyną rzeczą, która zagraża gościom i mieszkańcom Nagspeake… Każda z historii zawartych w tej książce, to dowód kunsztu literackiego Milford. Tego, jak świetnie odnajduje się w różnych długościach, formach; jak sprawdza się pisząc zarówno opowieść z dreszczykiem, jak i tworząc historię romantyczną. Jak potrafi nadać opowieściom różny wydźwięk, ale z każdej wydobyć coś, z czego czytelnik może wyciągnąć stosowną naukę. I w końcu- jak doskonałym jest strategiem literackim i jak starannie przemyślała tę serię, wszak każda z tych historii to część układanki, zbliżająca nas do pełnego obrazu.
〰〰〰
Intrygi, wyraziste postacie, zagadki, tajemnice, niespodziewane zwroty akcji, wciągający świat, w którym nic nie jest takie, jakie się pozornie wydaje. Jednym słowem: godziny czytania z zapartym tchem i wypiekami na młodych polikach. Gorąco polecam!”
〰〰〰
Nietypowa Matka Polka
〰〰〰

Powrót