fbpx

„Czerwone chustki” – piękna opowieść o dojrzewaniu w świecie mediów społecznościowych

Czerwone chustki  to piękna, mądra historia, która podejmuje temat tego, z czym zmagają się dojrzewające dziewczynki, ale robi to w sposób bardzo rozważny. Proponuje czytelniczkom (czytelnikom?) ciekawą fabułę, której bohaterkami są dziewczyny takie jak one. Powieść nie ma dydaktycznego tonu, a dojrzewanie jest tu naturalnym elementem zarówno fabuły, jak i ich życia. Autorka zwraca uwagę na szereg różnych problemów, z którymi mierzą się miesiączkujące dziewczyny, mówi o ich lękach i wstydzie, ale przede wszystkim pokazuje, że jest to doświadczenie, które łączy właśnie je wszystkie – niezależnie od popularności, statusu majątkowego i rodzinnego, od usposobienia i temperamentu. I że każda dziewczyna zasługuje na wsparcie.

Ale nie tylko wokół miesiączki toczy się fabuła tej wyjątkowej powieści. Marasco dotyka tu wielu bardzo różnych tematów trudnych i ważnych dla nastolatków. Jednym z nich są rodzinne relacje, nie tylko na linii matka – córka, choć to one są najbardziej eksponowane. Autorka zwraca uwagę, jak czasem pochopnie i niesprawiedliwie oceniamy intencje innych i jak trudno nam się zrozumieć, gdy skupiamy się tylko i wyłącznie na sobie.

Autorka świetnie portretuje też relacje w grupie rówieśniczej – nie tylko między dziewczętami, ale też ich kolegami z klasy. Pojawiają się tu pierwsze zauroczenia i nawiązywane niespodziewane relacje. Marasco dyskretnie zwraca uwagę na to, że czasem warto dać sobie szansę poznać się nawzajem i patrzeć poza pozory. W książce pojawia się też temat wykluczenia i bullyingu, czyli znęcania się oraz ośmieszających filmików zamieszczanych w internecie.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/czerwone-chustki/

Fot. Zaczytasy

Powrót