fbpx

„Czerwone chustki” – piękna, wciągająca, a do tego niezwykle ważna społecznie

Piękna, wciągająca, a do tego niezwykle ważna społecznie – jak sądzisz, o czym mogłaby być książka, którą można by tak opisać? O miłości? Niepełnosprawności? Relacjach międzyludzkich? Otóż nie – wyjątkowa pozycja, którą chcemy Wam dzisiaj z całego serca polecić, traktuje o… miesiączce.

(…) Dlaczego właśnie miesiączka?
Chociaż mamy XXI wiek, w reklamach podpasek nadal używa się niebieskiego płynu, a okres to wciąż temat tabu. Nierzadko kiedy młoda dziewczyna zaczyna miesiączkować, jej mama – czerwieniąc się i niewiele tłumacząc – jedynie podsuwa jej podpaski. A jeśli nawet jest osobą bardziej otwartą, i tak wraz z córką wpada w popłoch, gdy brat albo ojciec zapyta: 'O czym gadacie?’. To właśnie takie zachowanie powoduje, że dziewczynki mówią: 'Gdyby mi coś wyciekło i ktoś by to zobaczył, chyba bym się zabiła’. To właśnie dlatego w drodze do łazienki mocno ściskają w pięści tampon czy podpaskę – żeby tylko nikt niczego nie zauważył.

Wejście do świata młodych, czyli emocja goni emocję
Czerwone chustki nie traktują jednak jedynie o miesiączce. To również książka o trudnych relacjach rówieśniczych oraz emocjach, które często pojawiają się w życiu młodych ludzi: o strachu, ciekawości, sympatii, żalu i ogromnym wstydzie. Dla rodzica ta pozycja może stanowić ważną wskazówkę pokazującą, z czym zmaga się na co dzień ich pociecha – zwłaszcza że nastolatkowie zazwyczaj nie dzielą się wszystkim, czego doświadczają. Temat, na który warto zwrócić uwagę, są media społecznościowe. W książce co i rusz pojawia się WhatsApp, TikTok, Instagram, Skype, Spotify. I bardzo dobrze, bo nasze dzieci, nasi 'młodzi’ dokładnie w takim świecie żyją – przesyconym aplikacjami. To właśnie ten zabieg sprawił, że książka jest niezwykle wartościowa i wiarygodna.

Dlaczego Czerwone chustki to książka dla wszystkich?
Śmiało można powiedzieć, że Czerwone chustki to jedna z najciekawszych książek dla nastolatek. Jest szansa, że młoda czytelniczka po jej lekturze poczuje ulgę i pomyśli, że ktoś inny przeżywa to samo co ona. Że jej emocje są naturalne. Przede wszystkim jednak dowie się, jak ważna jest akceptacja – siebie, swojego ciała, zmian. Lektura Czerwonych chustek może dla dojrzałej kobiety wiązać się z poczuciem żalu, że kiedyś takich pozycji nie było. Ale może dać też ogromną przyjemność, a nawet poczucie szczęścia – że można wręczyć tę książkę córce, chrześniaczce czy wnuczce. I że one nie będą musiały już się wstydzić.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/czerwone-chustki/

Powrót