fbpx

Czytajcie „Czerwone chustki”!

Dziś przychodzę do Was z apelem: czytajcie Czerwone chustki! Jest to historia dwóch gimnazjalistek – Camili i Luny. Camila przechodzi trudny okres, ponieważ trzy lata po śmierci mamy przenosi się razem z bratem i ojcem do domu nowej macochy. By poprawić sobie humor, dziewczynka często przegląda w Internecie filmiki swojej rówieśniczki i idolki, Luny. Luna to nastoletnia wschodząca gwiazda TikToka, która jednak ukrywa swoją szybko rosnącą popularność przed rodzicami. Na skutek przeprowadzki Camili dziewczyny lądują w jednej klasie, lecz ich znajomość nie zaczyna się najlepiej. Camila jest załamana, bo nie tak chciała zaprezentować się przed idolką. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy do sieci wycieka filmik, na którym dziewczynka opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pierwszą miesiączką.

Jestem zachwycona tą książką! Na zaledwie dwustu stronach autorka zdążyła poruszyć wiele ważnych wątków, ukazać problemy rodzinne, specyfikę działalności w mediach społecznościowych oraz problem nękania w szkole. Przede wszystkim jednak książka doskonale pokazuje czym jest girl power. Podczas czytania niejednokrotnie czułam wzruszenie, gdy pojawiał się temat solidarności wśród dziewczynek, zwłaszcza w obliczu nowego i często trudnego doświadczenia, jakim jest pierwsza miesiączka.
W powieści można znaleźć wielu ciekawych, inspirujących (lub inspirujących do tego, czego nie robić) bohaterów. Szczególnie pokochałam postawę nauczyciela od przyrody, pana Canovy. Poseł Gagliardo natomiast niepokojąco przypominał mi pewną postać z polskiej sceny politycznej. Ta książka w ogóle wydaje się wprost „skrojona” pod nasze społeczeństwo i gdybym nie spojrzała wcześniej na nazwisko autorki, założyłabym, że to Polka. Jest to książka tak potrzebna, że aż mam ochotę każdemu ją teraz polecić. Cieszę się, że takie powieści powstają i żałuję, że nie miałam okazji podobnej przeczytać, będąc w wieku Camili i Luny. (Jedyne zastrzeżenie to brak słowniczka z terminologią dotyczącą mediów społecznościowych. Mogłoby to okazać się przydatne dla dorosłych, którzy sięgnęli po tę książkę).”
Źr. Bajubajka
〰〰〰
Zobacz książkęhttps://dwukropek.com.pl/ksiazki/czerwone-chustki/

Powrót