fbpx

„Opowieść nieznajomego Chińczyka” – małe dzieło sztuki

„Jak często bywacie w muzeum? Polecacie jakieś godne uwagi? Może któreś jest Waszym ulubionym? My chodzimy paskudnie rzadko, by nie rzec.. właściwie wcale. Ciągle czekam aż otworzą nasze Okręgowe, które jest remontowane od 2018 r. Niestety nie wiadomo jak długo to potrwa i co będzie się w nim znajdować, dlatego w ramach oczekiwania zabrałam dzieci do Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie przy pomocy dziś prezentowanej książki.
〰〰〰
We wstępie dowiadujemy się o kilku interesujących przedmiotach, jednak najwięcej uwagi otrzymał mały ptasi szkielet z porcelany. Nikt nie wie jak się tam znalazł, nikt też nie zna jego historii. Autorka przyznaje, że zainteresowała się nim dopiero po rozmowie ze starszym Chińczykiem, który osobiście zaprowadził ją pod wspomniany eksponat i zapytał czy ma czas wysłuchać pewnej opowieści.
〰〰〰
W dalszej części książki poznamy garncarza, który każdego dnia od świtu wytwarzał tyle glinianych przedmiotów, żeby ich sprzedaż zapewniła mu środki do życia. W ramach odpoczynku spacerował po okolicy. Pewnego dnia zdecydował się iść dalej niż zwykle, gdzie ujrzał ogromny pałac cesarza oraz poznał żółto-czarnego ptaka. Od tej chwili mamy zaszczyt przyglądać się kwitnącej przyjaźni między rzemieślnikiem a wilgą. Obserwujemy jak wzajemnie się wspierają w realizacji nawet największych marzeń. Poznamy takie wartości jak podziw, wytrwałość, poświęcenie, pasję oraz zrozumiemy, że każdy eksponat kryje w sobie historię jego twórcy i czasów, w których powstał. A wszystko to w otoczeniu spektakularnych ilustracji Marcina Minora, podkreślonych wysokiej jakości papierem czy płócienną twardą okładką. Oprawa godna dzieła sztuki jakim bez wątpienia jest ta piękna, odrobinę smutna, aczkolwiek niezwykle wartościowa baśń, którą wraz z autorką poznajemy z ust tajemniczego staruszka z muzeum.
〰〰〰
Bardzo lubię. I jest tam moje logo :-)”

Moje dziecko się nudzi

Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/opowiesc-nieznajomego-chinczyka/

Fot. Moje dziecko się nudzi

Powrót