fbpx

„Opowieść nieznajomego Chińczyka” – przyjaźń, pasja i ponadczasowa sztuka

„Opowieść zaczyna się w pekińskim muzeum, w którym narratorka wśród licznych eksponatów wypatrzyła niepozorny lecz ciekawy porcelanowy szkielet ptaka. Zaintrygowana niezwykłym przedmiotem narratorka zastanawia się nad jego pochodzeniem. To właśnie wtedy podchodzi do niej staruszek, który proponuje, że opowie jej pewną historię.

To wtedy przenosimy się w czasie do domu prostego garncarza Tao Zhonga. Mężczyzna pewnego dnia wybiera się na długi spacer po wzgórzach, podczas którego odkrywa niezwykły, wspaniały pałac cesarza. Zafascynowany jego pięknem, nie może zapomnieć tego widoku i wciąż wraca do niego myślami. Swoim zachwytem dzieli się też z nowym przyjacielem – ptakiem Huang Li. Z tej fascynacji rodzi się pewien śmiały pomysł, w którego realizację włączy się też skrzydlaty przyjaciel garncarza.

Opowieść nieznajomego Chińczyka jest cudowną, poruszającą opowieścią opowieścią w baśniowym klimacie, która urzeka łagodnością i spokojem, a przy tym jest niezwykle ciekawa i bogata w znaczenia. Przenosi nas od współczesności w pewną mityczną przeszłość, która pozostaje na tyle realna, na ile w nią uwierzymy. Jednak niezależnie od tego, jak mocna będzie nasza wiara, możemy wyciągnąć z niej wiele dla siebie.

Jest to historia o fascynacji, z której rodzi się pasja. Ubogi garncarz, obcując z pięknem, które go urzekło, odkrył w sobie determinację do tworzenia dzieła tym pięknem inspirowanego. Do tego nie poddał się po pierwszej porażce, poświęcił swój czas, by się doskonalić, tak długo, aż to, co stworzył, zbliżyło go do ideału. W ten sposób staje się też ona opowieścią o sztuce, o tym, jak wpływa na ludzi i jak bardzo jest ponadczasowa.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.
Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/opowiesc-nieznajomego-chinczyka/

Fot. Zaczytasy

Powrót