fbpx

„Roryk. Nieśmiały detektyw” – wysokiej klasy książka detektywistyczna!

Nieśmiały detektyw? Cóż to za kontrowersyjny pomysł?! Zazwyczaj postacie detektywów kojarzą się z pewnymi siebie, bardzo eleganckimi gentlemanami, którzy pod osłoną nocy i w czarnym meloniku, szukają z błyskiem w oku rozmaitych poszlak. Oliver Schlick autor książki Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły udowadnia jednak, że detektyw może być nie tylko nieśmiały, ale mieć także masę innych dziwactw! To pierwszy tom zapowiadanej serii książek o niezwykłych bohaterach, emocjonujących sprawach i pewnej małej dziewczynce, która ma niezły dryg do dedukowania. Co więcej – z przyjemnością objęłam ten tytuł swoim bajkochłonkowym patronatem medialnym!

Główną bohaterką powieści jest dwunastoletnia Matylda, z perspektywy której poznajemy całą historię. Jej rodzice w czasie przerwy świątecznej musieli wyjechać w służbowej sprawie i dziewczynka została pod opieką pani Zeigler – bardzo nietypowej pomocy domowej, której dni mijają przede wszystkim na objadaniu się czekoladkami oraz oglądaniu programów kryminalnych. Matylda zresztą, bardzo lubi te wspólne seanse przed telewizorem. Śledząc programy może wytężać swój bystry umysł i przewidywać fabułę do przodu. Największą zagadką jest dla niej jednak pewien detektyw, co ciekawe – zamieszkujący tę samą okolicę, który rozwiązał każdą sprawą, jakiej się podjął! Dziewczynka jeszcze nie wie, że ich drogi wkrótce się ze sobą skrzyżują…

Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły to wciągająca w wir przygody opowieść, która doskonale porozumiewa się z czytelnikiem, co rusz wodząc go za nos – jak przystało na wysokiej klasy książkę detektywistyczną. Oprócz tak oczywistych elementów jak zbrodnia, kradzież, podejrzani czy poszlaki, zawiera również masę zaskakujących składowych! W książce pojawia się np. bardzo nietypowy wątek miłosny, przezabawne fragmenty z wymyśloną przyjaciółką, która może pić tylko wodę i wchodzić do domów o parzystych numerach oraz… bohater o poważnej nazwie Doktor Herkenrat, będący jednym z najbardziej uroczych psów w całej literaturze dziecięcej! Wspomniany Doktor panicznie boi się wiewiórek, a na stronach książki można co rusz napotkać te przemykające po rozkładówkach charakterystyczne postacie!

Roryk. Nieśmiały detektyw. Sprawa zaginionej perły to sprawnie napisana historia z bohaterami, których natychmiast pokocha każdy czytelnik. Książka będzie odpowiednia dla dzieci już powyżej 9 roku życia. Powinnam tylko ostrzec, że trzeba liczyć się z faktem, że po zakończeniu lektury, zacznie się już tylko tęskne wypatrywanie kontynuacji tej wspaniałej serii!”

Recenzja: Bajkochłonka

Fot. Bajkochłonka

Powrót