fbpx

„Szczęśliwy zegar z Freiburga” – dlaczego trudno oderwać się od tej powieści..

„Wciągająca i zapewniająca dobrą rozrywkę powieść dla młodzieży, z mocnym zabarwieniem przygodowym i z historią w tle. Widać, że autor obficie czerpał z wzorców literackich. Przede wszystkim pobrzmiewają tu echa Zbigniewa Nienackiego, twórcy serii powieści sensacyjnych dla młodzieży o Panu Samochodziku, poszukiwaczu zaginionych skarbów i dzieł sztuki. Jak można doczytać w nocie biograficznej Roberta M. Rynkowskiego, dwukrotnie zajął wysokie miejsce w konkursie na Samochodzikową Książkę Roku.

Świat wykreowany przez pisarza działa jak magnes, to także zasługa barwnych postaci w niej występujących. Bohaterami książki jest trójka nastolatków z podsuwalskiej wsi, którzy tropią złodzieja rodzinnej pamiątki. Okazuje się, że stary zegar należący niegdyś do rodziny Karola skrywa tajemnicę. Chłopiec wierzy, że uruchomienie zegarowej pozytywki będzie w stanie obudzić jego tatę ze śpiączki. Z pomocą koleżanek – Kasi i Jolaki – które tak jak i on przejawiają talenty detektywistyczne – prowadzi śledztwo, którego trop kieruje do tajemniczego niemieckiego zegarmistrza, tworzącego szalone wynalazki na Dolnym Śląsku. Tę trójkę połączyła wspólna tajemnica, ale w codziennym życiu muszą sobie radzić z problemami szkolnymi. Młodzi odbiorcy przeczytają o sile przyjaźni, o tym, jak przezwyciężać trudności. Autor snuje swoją opowieść z taką wiarygodnością, z taką wrażliwością, że aż trudno uwierzyć, że jest dojrzałym facetem, a nie trzynastolatkiem.

Wartka, dobrze opowiedziana akcja, jasny, przejrzysty język i zaskakujące pomysły to atuty, które sprawiają, że trudno się oderwać od powieści.”

Źr. Magazyn Literacki KSIĄŻKI 3/2021
https://rynek-ksiazki.pl/recenzje/szczesliwy-zegar-z-freiburga/

Zobacz książkę: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/szczesliwy-zegar-z-freiburga/

Powrót