fbpx

Zajrzyj we Wszystkie Zaułki Przeszłości..

„Katarzyna Rygiel ponownie stworzyła powieść przygodowo-historyczną z dużą dawką fantastyki. Połączenie trochę ryzykowne, ale tej autorce wychodzi rewelacyjnie. Wszystkie zaułki przeszłości to historia wielowątkowa, bo mamy tutaj nie tylko podróże w czasie, ale również niebezpieczeństwo, opisy wojennej Warszawy, walkę dobra ze złem, rywalizację, zagadkę, ponoszenie konsekwencji swoich czynów i… dużo więcej. Mogłoby się wydawać, że jest tego zbyt dużo, ale autorka umiejętnie wszystko ze sobą łączy i każdemu wątkowi poświęca należytą uwagę. A co ważniejsze pomiędzy tym przemyca wartości, nad którymi warto się pochylić. Nie zapomina również o emocjach, zwrotach akcji i zawirowaniach fabularnych.

Bardzo lubię Feliksa i Ulę. Są świetnym przykładem, że młodzież może być inteligentna, oczytana i bystra. Ta dwójka potrafi zaskakiwać swoją przenikliwością oraz radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Dostosowywali się do danych czasów, nie bez trudu, ale na tyle szybko, by działać dalej. Tylko że trzeba też pamiętać, że to jeszcze dzieci i mogą zachowywać się nieostrożnie, impulsywnie, dawać sobą manipulować i reagować złością. Rozumiałam, że Ula była wściekła, bo chociaż to, co ich spotyka, jest fascynujące, to też bym nie chciała znaleźć się w tak strasznych czasach. Idąc jednak tokiem rozumowania eF, on również miał swoje racje. Tutaj nie ma idealnego rozwiązania, gdy brakuje szczerej rozmowy, gdy jest się pod wpływem innych.

Nie przeczytałam jej zbyt szybko, ale jedynym powodem jest to, że jej nie powinno się pochłaniać na raz, a raczej poznawać powoli. Zdanie po zdaniu zagłębiać w historię i dać porwać się opisom podróży, wojennej zawieruchy i poznawaniu losów słynnego fortepianu. Autorka rewelacyjnie buduje klimat, przytacza wydarzenia, oddając ich realizm. I przyznam, że wojenne wątki tutaj mnie mocno poruszyły swoją realnością, brutalnością i tym, że ktoś musiał to przeżywać. Chyba nigdy nie zrozumiem, jak ludzie ludziom mogą robić takie okropieństwa. Wszystkie zaułki przeszłości to kontynuacja trzymająca poziom, a może i nawet jest nieco lepsza. Żyłam losami bohaterów, chętnie wracałam do książki i z żalem odkładałam, gdy musiałam.

Polecam Wszystkie zaułki przeszłości każdemu fanowi powieści, w których fantastyka miesza się z przygodą, a do tego można poznać kawałek naszej historii. W pełni dopracowana, przemyślana i jedyna w swoim rodzaju. Bawi, wzrusza, uczy i pozwala poznać Warszawę z dzisiaj oraz przeszłości.”

Przeczytaj CAŁĄ RECENZJĘ.

Fot. Szkrabajki

Powrót